Orta Karadeniz geçit bölgesinde yetiştirilen ayçiçeğinin verim ve bazı karakterlerine ekim zamanının etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 11190
  2. Yazar: MUHLİS İLTER AĞDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
7. Ö2ET Orta Karadeniz Geçit Bölgesinde ayçiçeği için en uygun ekim zamanının tesbiti amacıyla yapılan bu çalışma Amasya ili, Merzifon İlçesi, Alıcık Köyünde 1986 yılında yürütülmüş ve sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. a) Ayçiçeğinin; çiçeklenme ve hasat olgunluğu gün sayıları, bit ki boyları, tabla çapları, tane ve yağ verimleri, yağ ve kabuk oran ları ekim zamanından etkilenmiştir. b) En yüksek verimin elde edildiği 20 Nisan ekimi, en düşük ve rimin elde edildiği 1 Haziran ekimine göre yaklaşık % 40 fazla ve rim vermiştir. Ekim zamanı geciktikçe tohum ve yağ verimi, % yağ ve iç oranı düşmüştür. c) Ekim zamanlarından, çiçeklenmeden fizyolojik oluma kadar ge çen süre etkilenmemiştir. d) Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Orta Karadeniz Ge çit Bölgesinde, sulu şartlarda ayçiçeği ekimi Nisan ayı içerisinde, tercihen Nisan` ın 2. yarısında yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
0. SUMMARY This study was conducted to determine the most appropriate. planting tine of sunflower for Central Black Sea Transition Region in Alxcik vil lage of Merzifon, Amasya, in I986 and the results are summarized as belows. a) Days to flowering and maturity, plant heights, head diameters, gra in and oil yields, hull content of kernel were affected by the planting aten. th b) Ilanting of 20 of April at which the highest yield was obtained st iveryields approkimately *K) % of planting of 1 of June at which the loa ves t yield was obtained. c) The period of between flowering and physiological maturity was not effected by the planting time. d) According to the results obtained from this one-year study, sunfl- mver in Central Black.'lea Transition Region with irrigation must be sown :.n A^ril, in preference in the second half of April.