Doğuştan kalça çıkıklı hastalarda kalça patolojilerinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 5
  2. Yazar: NECDET ŞÜKRÜ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada BT kullanılarak, yaşlan 6 ay ile 9 yaş arasında değişen 22 ço cuktaki 35 DKÇ incelenmiştir. Femoral ve asetabüler anteversiyon ölçümleri yapılmış, bu iki açının birbir leri ile ve asetabüler açı ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Femoral anteversiyon ile asetabüler anteversiyon toplamlarından ortaya çıkan instabilite indeksi irdelenmiş ve klinik değeri araştırılmıştır. Asetabulumun kemik yapısının, hacminin gösterilmesinin yanısıra, post. defekt BT ile belirgin bir şekilde gözlenmiştir. Eklem içi ve eklem dışı engel oluştu ran dokular BT ile tanınmış ve incelenmiştir. Bu bulgular ameliyat bulguları ile smanmışür. Tedaviye başlamada, önce mevcut olan DKÇ patojenezisinin bilinmesi, teda vinin planlanmasında ve uygulanmasında rahatlık sağlamıştır. Konsantrik redüksiyonun, femur boynu anteversiyonunu düzeltmedeki etkisi nin araştırılması, asetabüler anteversiyonun dinamizmi ve yaş gruplarına göre orta lama değerlerinin tesbiti araştırılmasına da bu çalışma ile başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 35 dislocated hips in 22 infants having the ages of 6 to 9 were investigated by using Computerised Tomography (CT). The femoral and acetebular anteversions were measured and the relations of these two angles with acetebular angles were examined. The instability index, the sum of femoral and acetebular anteversions were determined and clinically evaluated. Apart from the determination of the bone structure and volume of acetebulum, the post defect was also clearly observed by CT. The tissues consisting barriers inside and outside the joint were also defined and examined by CT. These data was checked with the surgical data as well. The pre-knowledge of the patogenesis of the hip dislocation provides great ease in planning and application of the treatment. The effect of concentric reduction upon the femur neck anteversion and the deter mination of the dynamism of the acetebular anteversion and its mean values according to various age groups the subject is currently being studied upon.