Aterosklerotik tavşanlarda fındık yağının lipit peroksidasyonu ve antioksidan sistem üzerine etkisi
The effect of hazelnut oil lipid peroxidation and antioxidant system in atherosclerotic rabbits
- Tez No: 111903
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BERKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Ateroskleroz patojenezinde lipit peroksitleri giderek önem kazanmaktadır. Organizmada prooksidan-antioksidan dengedeki bozukluklar ve buna bağlı gelişen LDL oksidasyonundaki artışlar aterom plaklarının oluşumunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Kolesterolün yanısıra, besinlerimizdeki yağların içeriği ve miktarı da organizmanın prooksidan-antioksidan dengesini etkilemektedir. Çok doymamış yağ asidleri (PUFA) fazla miktarlarda alındıklarında, organizmada bir oksidatif stres yaratmakta ve ateroskleroz oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Buna karşılık, tek doymamış yağ asidleri (MUFA) oksidasyona dirençli yağ asitleri olup, PUFA'ların aksine, organizmada lipit peroksidasyonuna duyarlılığı azaltmakta., LDL'nin oksidasyona direncini arttırmaktadır. Bu nedenle, MUFA'ca zengin bir yağ olan zeytin yağı antiaterojen bir yağ olarak benimsenmektedir. Fındık yağı da zeytin yağı gibi tek doymamış yağ asidlerince zengin bir yağ olup, son yıllarda kullanımı giderek artmaktadır. Buna rağmen, bu yağın serum lipit düzeyleri, ateroskleroz ve prooksidan-antioksidan denge üzerine etkileri araştırılmamıştır. Bu bilgilerin ışığında, çalışmamızda fındık yağının normal ve kolesterol yedirilen tavşanlarda plazma ve doku lipit düzeyleri ile prooksidan- antioksidan denge üzerine etkisi araştırılmak istendi. Bu amaçla tavşanlar 4 gruba ayrıldı; a) Kontrol grubu: Normal tavşan yemi ile beslendi. b) Fındık yağı grubu: Tavşanlar 8 hafta % 5, 4 hafta % 7.5, 2 hafta % 10 oranında fındık yağı içeren yem ile beslendiler. c) Kolesterol grubu: Tavşanlar 8 hafta % 0.5, 4 hafta % 0.75 ve 2 hafta % 1 oranında kolesterol içeren yem ile beslendiler. d) Kolesterol+fındık yağı grubu: Tavşanlar 8 hafta % 0.5 kolesterol+% 5 fındık yağı, 4 hafta % 0.75 kolesterol+% 7.5 fındık yağı, 2 hafta % 1 kolesterol+% 10 fındık yağı içeren yem ile beslendiler. Tavşanlar 14 hafta süreyle beslendikten sonra, plazma, karaciğer ve aortalarında lipit ve lipit peroksit düzeyleri ile karaciğerde antioksidan sistem elemanları incelendi. Ayrıca aortada histopatolojik incelemeler yapıldı. 1. Fındık yağı ve kolesterol gruplarında elde edilen bulgular kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; 48a) Fındık yağının plazma, karaciğer ve aortada lipit ve lipit peroksit düzeyleri ile karaciğerde antioksidan sistemde bir değişiklik yapmadığı, b) Kolesterolce zengin diyetin plazma, karaciğer ve aortada kolesterol, malondialdehit (MDA) ve dien konjugatı (DK) düzeylerini arttırdığı, karaciğerde glutatyon (GSH) düzeyleri ile glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glutatyon transferaz (GST) aktivitelerini azalttığı, E vitamini ve C vitamini düzeyleri ile superoksit dismutaz (SOD ) aktivitesini etkilemediği bulundu. 2. Kolesterol+fındık yağı verilen tavşanlarda elde edilen bulgular, tek başına kolesterol verilen tavşanlarda elde edilenlerle karşılaştırıldığında; a) Plazma ve karaciğerde kolesterol düzeylerinin değişmediği, buna karşılık aorta kolesterol düzeylerinde anlamlı bir azalma oluştuğu, b) Plazmada trigliserit düzeylerinin arttığı, karaciğer trigliserit düzeylerinin ise değişmediği, c) Plazma, karaciğer ve aortada MDA ve DK düzeylerinin arttığı, Karaciğerde GSH, E ve C vitamini düzeyleri ile SOD, GSH-Px ve GST aktivitelerinde bir farklılık bulunmadığı saptandı. d) Kolesterol verilen tavşanlarda aortada aterom plakları oluşmasına rağmen, kolesterol+fındık yağı verilen tavşanlarda böyle bir oluşum gözlenmedi, sadece intimada hafif-orta dereceli histiyosit birikimi görüldü. Bu bulgulara göre, fındık yağının aterosklerotik tavşanlarda antiaterojen bir etki oluşturduğu, ancak bu etkinin antilipidemik etkiye bağlı olmadığı görülmektedir. Buna karşılık, bu antiaterojen etkide fındık yağının oksidatif stresi baskılamasının önemli bir katkısı olabilir. Fındık yağının lipit peroksit düzeylerini hangi mekanizma ile düşürdüğü bilinmemekle birlikte, bu etki plazma ve dokularda yağ asidi kompozisyonunun MUFA'lar lehine değişmesinden ve/veya fındık yağının yapısındaki çeşitli antioksidan bileşiklerden kaynaklanabilir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of lipid peroxides in the pathogenesis of atherosclerosis has been increasingly emphasized. Disturbances in antioxidant-prooxidant balance of the organism and the related increase in LDL oxidation play a very important role in the formation of aterom plaques. Along with cholesterol, the composition and the quantity of the fats in our foods affect the prooxidant- antioxidant balance of the organism. The increased consumption of polyunsaturated fats (PUFA) creates an oxidative stress in the organism which leads to atherosclerosis. However, monounsaturated fatty acids (MUFA) which have high resistance to oxidation decrease the sensitivity of organism to lipid peroxidation and increase the resistance of LDL to oxidation. Therefore, olive oil which is rich in MUFA is known as an antiatherogenic oil. The use of hazelnut oil which is also rich in MUFA has increased in the last decade. Nevertheless, the effects of hazelnut oil on serum lipid levels, atherosclerosis and prooxidant-antioxidant balance have not been investigated. Based on these informations, we investigated the effects of hazelnut oil on the plasma and tissue lipid levels and prooxidant-antioxidant balance in rabbits both fed normally and fed with cholesterol supplemented feed. For this purpose, the rabbits were divided into four groups: a) Control group: Rabbits were fed with normal laboratory feed. b) Hazelnut oil group: The rabbits were fed with laboratory feed containing 5 % hazelnut oil for 8 weeks, 7.5 % for 4 weeks, and 10% for 2 weeks, successively. c) Cholesterol group: The rabbits were fed with laboratory feed containing cholesterol 0.5 % for 8 weeks, 0.75 % for 4 weeks and 1.0 % for 2 weeks, successively. d)Cholesterol + hazelnut oil group: The rabbits were fed with laboratory feed containing 0.5 % cholesterol + 5 % hazelnut oil for 8 weeks, 0.75 % cholesterol + 7.5 % hazelnut oil for 4 weeks, 1.0 % cholesterol + 10 % hazelnut oil for 2 weeks, successively. After a feeding period of 14 weeks, the lipid peroxide levels in plasma, liver and the aorta and hepatic antioxidant system were examined. In addition, histopathological investigations in the aorta were carried out. 1. When the results of the hazelnut oil and cholesterol groups were compared with the control group; a)Hazelnut oil did not have any affect on the lipid peroxide levels in plasma, liver and the aorta, and hepatic antioxidant system. b) High-cholesterol diet caused significant increases in malondialdehyde (MDA) and dien conjugate (DC) levels of plasma, liver and the aorta, and significant decreases in hepatic glutathione (GSH) levels, glutathione peroxidase (GSH-Px) and glutathione transferase (GST) activities, 50but hepatic vitamin E, vitamin C levels and superoxide dismutase (SOD) activity were not altered. 2. When the results of the cholesterol + hazelnut oil group were compared with the high-cholesterol group; a) The plasma and liver cholesterol levels did not change, however, a significant decrease occurred in aorta cholesterol levels. b) The plasma triglyceride levels increased, but liver triglyceride levels did not change. c) The MDA and DC levels in plasma, liver and aorta increased. No differences were observed in the levels of GSH, vitamin E and vitamin C and the activities of SOD, GSH-Px and GST in the liver. d) Although atherom plaques formation was observed in the rabbits fed with cholesterol, no such formation was observed in the rabbits fed with cholesterol + hazelnut oil. However, a light-medium deposit of histiocytes was observed in the aortic intima in rabbits fed with cholesterol + hazelnut oil. Based on these findings, it may be suggested that hazelnut oil has an antiatherogenic effect.However, this effect does not seem to be dependent on its antilipidemic action, but it may be related to its reducing effect on oxidative stress. Although it is not clear which mechanism plays a role in the reduction of the lipid peroxide levels, the replacement of PUFA's by MUFA in plasma and tissues and/or antioxidant components found in the composition of hazelnut oil may seem to be effective. 51