Akut koroner sendromlu hastalarda plazma homosistein düzeylerinin akut dönemde seyri
Progress of plasma homocysteine levels on the patients with acute coronary syndromes in the acute period
  1. Tez No: 111902
  2. Yazar: TURHAN SÖĞÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Hiperhomosisteineminin, ateroskleroza zemin hazırladığı kabul görmüş olmasına rağmen, akut koroner sendrom (ACS)'daki plak rüptürü üzerine olan etkileri ve akut atak sırasında plazma homosistein düzeylerinde meydana gelen değişikliklerle ilgili hala tam bir görüş birliği yoktur. Bu sebeble, akut koroner sendrom patofizyolojisinde rol oynayan plak rüptürü üzerinde, homosisteininin etkili olup olmadığını belirlemek ve akut koroner sendromun akut dönemindeki hastaların, homosistein düzeyinin değişip değişmediğini araştırdık. Bu çalışmada; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan, 32 ACS'li (yaş ort; 53,71 +11,37 ) ve koroner angiografi ile damar tıkanıklığı tespit edilen 13 stabil angina pektorisli (yaş ort; 53,3 ± 6,89 ) toplam 45 hasta ile 32 sağlıklı kontrol (yaş ort; 43,87 ±14,93) olmak üzere toplam 77 kişinin; plazma homosistein, total kolesterol, HDL-C, LDL-C, trigliserit, ApoA, ApoB, glukoz, kreatinin, Lp(a), ölçümü yapıldı. Kliniğe yatırılan ACS'li hastalarda ağrının başladığı saat göz önünde tutularak, 1, 2, 3 ve 7. günlerdeki plazma hey düzeyleri, HPLC yönteminde floresan dedektör kullanılarak belirlendi. Gruplar arasında, plazma homosistein düzeylerini karşılaştırmak için; üç hasta grubu ile ( Miyokard infaktüs grubu n=24, anstabil angina pektoris grubu n=8 ve stabil angina pektoris grubu n=13) ile kontrol grubuna (n=32), One Way ANOVA ile Dunnett testi uygulandığında hasta gruplarının kendi aralarındaki karşılaştırılmaların hiçbirinde plazma hey düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı değildi. Fakat kontrol grubu ile hasta gruplarının karşılaştırılmasında istatistiksel olarak önemli derecede anlamlılık gözlendi. ACS'da, plazma hey düzeylerinin; 1.-2. gün, 1.-3. gün, 1.-7. gün, 2.-3. gün, 2.-7. gün, 3.-7. günler arası karşılaştırılmasında istatistiksel olarak fark bulunmadı. Sonuç olarak plazma homosistein düzeyleri, akut koroner sendromun akut döneminde değişmemekte ve plak rüptüründen etkilenmemekteydi. Fakat kontrol grubu ile kıyaslandığında plazma homosistein düzeylerinin; hasta grubunda anlamlı derecede yüksek bulunması, plazma hey konsantrasyonunun ölçümünün, özellikle diğer bağımsız risk faktörleri olmayan, koroner arter hastalığının tanısında, yararlı olabileceğini düşündürmektedir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although it is known that hyperhomocysteinemia is the cause of atherosclerosis, there is no a general consensus on its effects on plaque rupture in acute coronary syndrome (ACS) and on the changes occured in plasma homocysteine levels during acute attacks. Therefore, we have aimed whether homocysteine is effective on plaque rupture playing role in acute coronary syndrome pathophysiology and homocysteine levels change. Total 45 patients admitted to the cardiology department of intensive care unit of Dicle University Medical Faculty are included in this work, 32 of them with ACS (average age 53,71 ± 1 1,37) and 13 of them with stable angina pectoris, diagnosed of vessel occlusion by coronary angiography; 32 healthy person were also included as a control group. In three groups, plasma Hey, total cholesterol, HDL-C, LDL-C, triglyceride, Apo-A, Apo-B, glucose, creatinine, Lp(a) were measured. Plasma homocysteine levels in patients with ACS to the clinic were determined by HPLC with flouresence detector by taking into account of the pain at 1st, 2nd, 3th and 7th days. To compare plasma homocysteine levels among groups, One Way ANOVA and Dunnett test were applied to three patient groups (myocardial infarction group n=24, unstable angina pectoris group n=8 and stable angina pectoris group n=13) and the control group. There was no significantly statistical correlation among the patient groups, but when compored the patient group with control group statistically significant correlation was observed. There was no statistical correlation in plasma hey levels in ACS, observed in different periods; 1st-2nd, 1st-3th, 1st-7th, 2nd-3th, 2nd-7th and 3th- 7th days. In conclusion, plasma homocysteine levels are not changed during the acute period of acute coronary syndrome and not affected by plaque rupture. However, when compared with the control group, the significantly high levels of plasma homocysteine found in patient groups imply that the measurement of plasma homocysteine concentration may be very useful in diagnosing coronary arter disease, especially with that having no other independent risk factors.