Atık suların mikrobiyolojik yolla arıtılması
Wastewater treatment by microbiological methods
  1. Tez No: 11193
  2. Yazar: HÜLYA S. BÖKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
-83- 7. ÖZET Atık suların mikrobiyolojik arıtımı üzerinde durulan bu çalışmada, aktif çamur reaktörü ile aerobik arıtım ve yukarı akışlı anaerobik kolon reaktörü ile anaerobik arıtım, geliştirilen model sistemlerde incelenmiştir. Sistemlerin arıtım kinetiği üzerinde durularak kinetik parametreler hesap lanmıştır. Çalışmalarda atık su olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampusu atık suyu kullanılmıştır. Aktif çamur sisteminde farklı alıkonma sürelerinde ( 2.5, 4,0, 5,5, 7.0, 10.0 saat ) çalışılarak en iyi arıtımın gerçekleştiği alıkonma süresi 7.0 saat olarak“bulunmuştur. Farklı alıkonma süreleri ve farklı hava mik tar larında( 70, 18, 5, 0 ml/dak ) çalışılarak ortama verilen hava miktarı nın arıtıma olan etkisi incelenmiş ve sistemde en iyi arıtımın sağlandığı hava miktarının 70 ml/dak olduğu bulunmuştur. Bu hava miktarlarında kinetik parametrelerden ”birim mikroorganizma kütlesi için gıda maddesi tüketiminin maksimum hızı( qm ) 0.1430 saat,-1 gıda maddesi konsantrasyonu ( Ks ) 44.35 mg/lt olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen bu sistemde atık su arıtı mında ortalama % 69 verimlilik elde edilmiştir. Yukarı akışlı anaoerbik kolon reaktör sisteminde flokül çamur ve farklı dolgu materyallerinde ( suni sünger, kum, seramik ) atık suyun arı tımı ve arıtım kinetiği incelenmiştir. Sistem her dolgu materyali ile fark lı alıkonma sürelerinde( 2.0, 3.0, 4.0, 6.0, 8.0 saat ) sabit sıcaklık(25 C) ve oda sıcaklığında çalıştırılmıştır. Dolgu materyallerinde, en iyi verim lilik suni süngerde elde edilmiştir. Bu dolgu materyali ile yapılan deney lerde diğerlerine göre %10 daha fazla verimlilik sağlanmıştır. Suni sünger, sabit sıcaklıkta ortalama % 62 verimlilik elde edilirken oda sıcaklığında ortalama % 73 verimlilik elde edilmiştir. Suni sünger için gıda maddesi tüke--84- timinin maksimum hızı(qm ); sabit sıcaklıkta 0.100 saat-1 bulunurken oda sı- caklığında 0.130 saat -1, gıda maddesi konsantrasyonu(Ks ) sabit sıcaklıkta 3I.43O mg/lt, oda sıcaklığında 5.570 mg/lt olarak hesaplanmıştır. Anaerob sistemde en iyi arıtımın gerçekleştiği alıkonma süresinin 6 saat olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-85- 8. SÖM&BT To study microbiological treatment of wastewater, aerobic purifica tion with activated sludge reactor and anaerobic purification with, upflow anaerobic column reactor were investigated in established model systems. Kinetic parameters of these systems were calculated using the wastewater taken from Ondokuz Mayıs university Campus. In activated sludge systems, different residence times( 2.5, 4*0, 5*5, 7^0, 10.0 hours ) and different air flow rates( 70, 18, 5, 0 ml/min ) were tested and the optimum values of these parameters were found as 7*0 hours and 70 ml/min respectively. The maximum rate of waste utilization (q ), waste concentration at which rate of waste utilization(K ) and yield m s coefficient values were calculated as 0.1430 hour, 44.35 mg/lt and 69 $> respectively for these optimum conditions. In upflow anaerobic column reactor systems, the kinetics of waste water treatment were investigated using floccul sludge and different packing materials ( synthetic sponge, sand, ceramic ). The experiments were carried out for each packing materials at different residence times ( 2.0, 3.0, 4»0, 6.0, 8.0 hours ) and at two different temperatures( 25 C and room tempera ture ). The synthetic sponge which provides 10 $ higher yield was found to be more favourable than the others. For this packing material, the q. *- 1 and K values were calculated as 0.100 hour and 3I.43O mg/lt for constant 8 -l temperature, and as 0.130 hour and 5*570 mg/lt for room temperature respectively. On the other hand, it was observed that the yield coefficient at room temperature, 73 $, is higher than its value of 62 at constant tem perature. The optimum residence time for anaerob system was determined as 6 hours.