Farklı dikim zamanı ve değişik azot dozlarının, Samsun'da çiftçi şartlarında, patatesin (solunum tubarosum L.) yumru verimi ve bazı özelliklerine etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 11192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-45- 7. ÖZET Bu araştırma, Samsun yöresinde patatesin uygun dikim za manı ve optimum gübre isteğinin tesbiti amacıyla çiftçi şart larında yapılmıştır. Deneme; nötr reaksiyonlu (pH=s7,4}> fosfor içeriği, kireç ve organik madde oranı orta düzeyde, potasyumca zengin, killi- tınlı bünyeye sahip bir arazide kuruluştur. Denemenin yapıl dığı yıl bu. yörede, yıllık toplam yağış 784,5 mm., ortalama sıcaklık 15,4 °C ve nisbi nem $ 76 olmuştur. Dikimler; 24 Şubat, 4 ve 24 Mart, 3 ve 13 Nisan tarihle-.-, rinde olmak üzere on' ar gün arayla beş ayrı zamanda yapılmış tır. 214 Mart dikimi, iklim ve toprak şartlarının elverişli ol maması sebebiyle yapılamamıştır. Beş4 ayrı seviyedelazotlu gübre verilmiştir. Bunlar, hek tara 0, 60, 120, 180 ve 240 kg. saf madde gelecek şekilde % 21 lik amonyum sülfat gübresi formunda uygulanmıştır. Dikim zamanları, patatesin bitki boyu, verim, özgül ağır lık ve nişasta oranı gibi özellikler üzerinde etkili olmuştur. Genel olarak bitki boyu, dikim zamanı geciktikçe düşmüştür. Yum ru verimi, dikim zamanı 3 Nisana kadar geciktikçe artmış, bu tarihten sonraki gecikmelerde düşmüştür. Hektara yumru verimi dikimlerin yukarıdaki sırasıyla; 11 845, 15 254% 16 488, 20 634: ve 15 357 kilogram olmuştur. Dikim zamanı geciktikçe yumruların özgül ağırlık ve nişasta oranları artmış ve 13 Nisan dikiminde A 1,106 ve % 19,1 ile en yüksek olmuştur. Bu değerler ilk dikime ait yumrularda 1,089 ve %15,7 olarak bulunmuştur. Diğer taraf tan, dikim zamanımdaki farklılığın ocak başına sap sayısı, yumru sayısı, ortalama yumru alırlığı ve büyüklüğü ile yumru kuru madde oranı üzerindeki etkileri istatistiksel olarak önemli ol mamıştır. Verilen azotun miktarı artırıldıkça, patatesin ocak başı na sap sayısı, bitki boyu, ocak başına yumru sayısı ve verimi, ortalama yumru ağırlığı ve büyüklüğü ile hektara yumru verimi artmıştır. Öte yandan, özgül ağırlık, nişasta ve kuru madde o ranları düşmüştür. Azotun bütün bu etkileri, istatistiksel o larak da önemli bulunmuştur. Hektara yumru verimi, kontrol par--46- sellerde 8 373 kg. olmuştur. Bu verim, hektara 60, 120, 180 ve 240 kg. azot uygulandığında sırasıyla 13 274» 16 150, 19 742 ve 20 039 kilogram olmuştur. Böylece, yumru verimi, kontrol parsellere göre, hektara 180 ve 240 kilogram azot verilmesiyle 2,36 ve 2,40 kat artmıştır. Çalışmadan elde edilen bulguların tamamının birlikte de ğerlendirilmesine göre; yumrunun verimi ve kalitesi, dikim zamanındaki çalışma şartlarının elverişliliği bakımından diki min 24 Mart- Nisan tarihleri arasında yapılması en uygunu dur. Bir yıllık çalışma sonuçlarına göre, hektara 180 kilo gram azot en uygun miktardır. Bu miktar, yöre çiftçilerine önerilebilir.
Özet (Çeviri)
-47- 8. SUMMARY A study has been conducted to determine the effects of planting dates and application of different amounts of nitrogen fertilizer on tuber yield of potato on a farmer field in Samsun, having the lattitude of 4i°17,N, and longitude of 36Û20'E, at the black Sea coastal area, Northern Turkey, in 1987. Soils of the experimental area contain the phosphorus, li me, and organic matter at a fairly good level and potassium in a high ratio. It has a clay-loam texture and a neutral reaction (pHs 7,4). It has been considered annual precipitation of 784 »5 mm., average temperature of 13,4°C, and relative humtidity of 76 fo. Seed tubers were planted on five different dates starting of February 24th afterwards having ten days interval, 4 and 24 of March, 3 and 13 April, except 14 of March. On 14 of March tubers could not been planted because of weather conditions. Five levels of nitrogen including 0, 60, 120, 180 and 240 kg. per hectare, were examined on sub- plots in a split plot expe rimental design with four replication. The planting dates were applied to main plots. Amonium sulfate of 21 $ was used. Cultivar Resy, an introduction from Holland, was used in this study. The results obtained from this work would be summarized as follows : 1. Planting dates Effected some characters, such as plant height, tuber yield, specific gravity of tubers, starch content and etc. Plant height decreased by retarding the planting time. Yield of tuber increased as planting were delayed up to 3 of April, but afterward it declined again. Yields were 11.845, 13.254, 16.488, 20.634 and 15.357 kg. of tubers per hectare from the plots planted on February 24, March 4 and 24, and April 3 and 13 respectively. The specific gravity and starch content rose as planting dates were delayed. The highest values of these charac ters were reached with the planting on 13 of April as 1,106 and 19,1 f°$ respectively. These specifications of the first planted tubers were 1,089 and 15,7 ^.-48- On the other hand, planting dates did not show a signifi- cant effect on the number of stems and tubers per hill, tuber weight and size, and dry matter ratio. 2, Increased levels of nitrogen application increased significantly the number of stems and tubers per hill, plant height, tuber weight and size, and the yield. However, nitrogen application reduced starch content, dry matter, and specific gravity of tubers. Tuber yield from the plots were nil nitrogen applied was only 8.373 kg. per hectare. The yields were 13.274» 16.150, 19.742 and 20.039 kg. from the plots 60, 120, 180 and 240 kg. of nitrogen applied, respectively. Thus, tuber yield would be increased 2,36-2,40 times by applying 180 and 240 kg. of nitrogen per hectare with respect to the yield of the plots nü nitrogen applied. 3. There has been observed significant interactions between the nitrogen application and planting dates considering plant height, dry matter, specific gravity and starch content of tubers. According to the results of a one-year st£dy, it is conclued that planting between 24th of March and 3rd of April, and 180 kg. of nitrogen application per hectare would be suggested to obtain the favorable tuber yield in concerning yield, tuber quality and production costs.