Özal Dönemi liberalleşme hareketleri
Turgut Özal's period liberalism activities in Turkey
- Tez No: 111967
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bu çalışma ile 1980'li yıllarda dünya serbest ticaret sistemindeki gelişmelerin yansıması sonucunda Türkiye konjonktüründe, Özal dönemi liberalleşme hareketleri olarak ele alınmıştır. Özal liberalizmi, öncelikli olarak ülke şartlarında ekonomik liberalizmi öne çıkarmıştır. Türkiye'de ekonomik liberalizm 24 Ocak 1980 kararlarının alınması ve uygulamaya konulmasıyla başlamıştır. Ekonomik liberalizmle, devletçi ve karma ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçilmiş, ekonomide korumacılık ve yasaklar kaldırılarak, faiz,döviz,ihracat ve ithalat serbest bırakılmıştır. Ekonomik gelişmeyi engelleyen Türk Parasını Koruma Kanunu kaldırılarak, dış ticaretteki bürokratik formaliteler en aza indirilmiştir. Ekonomide devletin müdahalesini en aza indirmek ve ekonomiyi tabana yaymak için özelleştirme yapılmaya başlanmış, devlet yatırımları altyapı yatırımlarına yönlendirilerek, kamu yatırımlarında azalma, özel yatırımlarda artış olmuştur. Ekonomide özel teşebbüsün gelişmesi için, yap işlet devret modeli uygulamaya konulmuş, ayrıca yabancı sermayeye Türkiye'de yatırım yapması için izin verilmiştir. Böylece hem piyasa ekonomisi uygulanmış hem de Türk ekonomisinin dünya serbest ticaret sistemine entegre olması için çaba harcanmıştır. Siyasi liberalleşme açısından, geleneksel kutsal devlet anlayışına karşı tavır almıştır. Devletin kutsal olmadığı, millete hizmet etmek için var olduğunu dile getirmiştir. Yönetimde bürokrasinin gücünü kırmaya çalışmış, bürokrasideki kırtasiyecilik ve formaliteler en aza indirilmeye çalışılmıştır. Özal, merkezi yönetim karşısında yerel yönetimleri güçlendirmek istemiş, ama sadece ekonomik açıdan kaynak sağlanması için, imar kanunu ve emlak vergisi kanunu çıkarılarak ekonomik açıdan merkezi yönetime bağlılıkları azaltılmıştır. Siyasi liberalleşme açısından önemli olan bazı gelişmeler olmuştur. Sıkıyönetim kaldırılmış, düşünce ve fikir hürriyetini enleyen 141, 142, ve 163. cü maddelerin kaldırılmasına ön ayak olmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, results of 1980's world free trade system developments have been examined ÖzaPs liberalism period in details. Informations about this study have been found from written sources. Özal's liberalism has become economyc liberalism according to country conditions. Economyc liberalism has been beginning with decions and applies of these decisions which are agreed on January 24,1980. According to this economyc liberalism, state control and mixed economy has been turned fo free market economy. Economyc defends and prohibitions ware supported and interest, foreign money, export and import were become free. Turkish money defend Law which creates difficulties for economyc development,were supported and bureaucracy formalities for foreign trade were reduced. Personelize has been made for reducing goverment interferences on economy and supreading economy on buttom Goverment incestments, Public investments has reduced and special investments has increased. The mobel:“do, work, turn over”was applied to develop special attempt in economy. Foreign capital has been also given permission for doing investment in Turkey. Thus market economy was applied and Turkish economy was entered to world free trade system. According to political liberalism, traditional sacrde goverment mind was refused. Özal's liberalism told that goverment is not sacred and that is for only serwing to nation. Özal's liberalism studied to demalish bureaucracyc force on management. There were studied for reducing formalities in bureaucracy. Özal wanted to forced local management opposing to basic management but only municipal and real extate's tax have been represented to provide source for economy and according to economic base, defendence to basic management is reduced. According to political liberalism a few important developings have been. Martial law were supported. Also for supporting 141, 142 and 163. sections that blocked freedom of thoucht and idea, were get started. vııı