İnsan suresinde cennet ve cennete götüren davranışlar
Paradise and behaviours biringing to the paradise
  1. Tez No: 111994
  2. Yazar: MURTAZA GÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET“İnsan Sûresinde Cennet ve Cennete Götüren Davranışlar”adlı bu çalışmaya konu olan İnsan sûresini muhteva itibariyle şöylece özetlemek mümkündür: Cenâb-ı Hakk, sûreye“insan”ı konu edinerek başlamıştır. Bu hususta ise insanın yaratılmadan önceki konumunu, bu konumuyla onun anılır, tanınır bir varlık olmadığını bildirmektedir. Daha sonra onu“karışım halindeki bir nutfe”den yarattığını, bundaki gayesinin ise onu sınamak olduğunu hatırlatmakta ve bu sebeple onu işiten ve gören kıldığını haber vermektedir. Bu şekilde onu kusursuz bir varlık olarak yarattığını ve yaratılış gayesini beyân ettikten sonra ise onu başıboş bırakmayıp, cennete ve cehenneme götüren yolları ona gösterdiğini, bunun bir sonucu olarak insanların“şükreden”ve“nankörlük”eden olarak sınıflara ayrılacağını bildirmektedir. Daha sonra ise Allah Tealâ, insanlardan şükreden ve nankörlük eden kulların ahirette elde edecekleri karşılıktan bahsetmektedir. İlk olarak kısaca kafirlerin duçar olacağı cehennemden, sonrasında ise iyi kullan için hazırladığı cennetten ve nimetlerinden tafsilatlı bir şekilde haber vermektedir. Allah Tealâ, iyi kulları için hazırladığı cennetten bahsederken onları cennete götüren davranışlarını; ahde vefalı oluşlarını, kıyamet gününün endişesi ile o günün şerrinden korunmaya çalıştıklarını, yoksullara sırf Allah rızasını umarak ve kıyamet gününün endişesini taşıyarak sevdikleri şeylerden infak ettiklerini bildirmektedir. Bunun akabinde ise onları sabırları dolayısıyla kıyamet gününün şerrinden koruyacağını, yüzlerine nimetleri ile bir güzellik bahşedeceğini müjdelemektedir. Cennet nimetlerinden ve bu nimetlere kavuşacak olan iyi kulların davranışlarından haber verdikten sonra ise Yüce Allah, Resulünden ve onun düşmanları olan kâfirlerden bahsetmektedir. Resulünden bahsederken onun İslam'ı tebliğ mücâdelesinde en büyükyardımcısının kendisi olduğunu hatırlatmakta ve davasında ona yardımcı olacak emir ve tavsiyeleri ni sıralamaktadır. Kafirlerden bahsederken ise onların ne kadar akılsız olduklarını, amaç olan ahireti terk ederek, yaratılışı itibariyle sadece ahiret için bir araç olan dünyaya meylettiklerini bildirerek gözler önüne sermektedir. Cenâb-ı Hakk, onları yaratanın da kendisi olduğunu hatırlatarak bu şekilde davranmakla onların nankörlükte ne derece ileri gittiklerini bildirmekte ve nankörlükleri sebebiyle onları ellerindeki nimetleri almakla tehdit etmektedir. Sûrenin son âyetlerinde ise Allah Tealâ, bu sûrenin katından kulları için bir uyarı ve bir mesaj olduğunu haber vermekte ve bu uyarı sonrasında insanların Rabb'e götüren yolu tutmalarının gerekliliğini hatırlatmaktadır. Ancak bu yolu tutma, Yüce Allah'ın irâdesi dışında gerçekleşmesi mümkün değildir, zira Cenâb-ı Hakk, sûrenin son âyetinde“O, dilediğini rahmetine sokar. Zâlimler için ise elem verici bir azap hazırlamıştır.”buyurarak bu gerçeği haber vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to summarize the Human Sura discussed under the title“Paradise and Behaviours Bringing To the Paradise”. God has started with Sura considering the“Human”first. Within this Sura, God indicates the position of the Human before Creation and that he is not a well known creature with this position. Afterwards God remembers that he created the human from a“seminal fluid”in mixture to test him and for this reason God made him a creature who can hear and see. In this way, God states that he is created as a perfect living creature and did not leave them unsupervised saying the purpose of creation and notified the way to paradise and hell and as a result the people ar divided into groups as“giving thanks”and“acting ungratefuly”. Furthermore, God talks about the rewarding of the mortals who give thanks and act ungratefully. First of all God talks about the hell where the unbelievers will be afflicted and then it is talked about the paradise and its blessings prepared for the good mortals in detail. While talking about the paradise prepared by God, the behaviours bringing them to the paradise, trying to be protected from evil of the domesday, being faithful to God and waiving from their pleasures having been gearing about doomsday are also emphasized. Just after that God says that God will prtect them from evil of the doomsdays and grant a beauty of face with the blessings. After talking about the behaviours of the mortals who will be reunnited with the blessigns of the paradise, God mentions also about prophet and the unbeliovers who are the enemy of him. Whil talking about prophet God remembers that God is the big helper of the prophet for notification struggle and lists the recommendations and instructions. XWhile talking about the unbelievers, God emphasizes that they are so much foolish and they left the hereafter and inclined to this real world which is only a passing tool to time afterlife. God remembers that they have been created by God and in this way they become so much ungrateful and God threatens them to take back the blessings in then- hands due to their ungrateful acts. In the last verses of the Sura, God notes that there are messages from this sura to the mortals and they must keep the path bringing them to God accordingly. However keeping this path can not be realized out of will of God, because God emphasizes in the last verse of the Sura“He puts anybody he wants into the God's mercy. He prepared a torment for Tyrans which is deeply anguish.”XL