Globalleşme sürecinde yeni kimlik oluşumları
The New formations of identy in the process of globalization
- Tez No: 112008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ OKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kimlik bireylerin ve toplumların kendileri ve diğerleri tarafından tanınmasını sağlar. Kimlikle, diğerleri ile olan benzerlik ve farklılıkları görme imkanına sahip olunur. Sosyal bilimlerin ilgi alanına giren kimlik, sosyoloji için de araştırılması ve çözümlenmesi gereken bir problemdir. Şimdiye kadar kimliğin değişkenliğinden kaynaklanan kesin bir tanımı yapılamamıştır. Sosyolojinin konusu olarak kimlik modern dönem ve sonrası olarak ele alınıp yeni oluşan kimliklerden bahsedilebilir. Modern dönemdeki tek ve kapsayıcı kimlik anlayışı daha sonraki dönemde kimlikde çoğulculuğa dönüşmüştür. Bu da göstermektedir ki kimlik, yaşanılan siyasal, sosyal, ekonomik vs. Gibi alanlardaki değişikliklere bağlı olarak şekillenmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Identity provides us to identify ourselves anda also others. It can be realized that person has some similarities and differancies with others. The social sciences are dealt with identity. As one of them for socilogy, the identity is a problem, must be searched and solved.. Up to now, the defination of identity can't be made because of its changeability. As a topic of sociology, identity can be deal with modern and postmodern perspectives. In modern period there was unique and overall identity comprehension. However; there was pluralism in identity, in postmodern period. This indicates that the identity is formed depending on political, economic, social, etc. events.