Feature and classifier combination methods for delection of faulty electric motors
Hatalı elektrik motorlarının tanınması için parametre ve sınıflayıcı birleştirme metodları
  1. Tez No: 112041
  2. Yazar: ÖZGE NESLİHAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ALPAYDIN, PROF. DR. AYTÜL ERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET HATALI ELEKTRİK MOTORLARININ TANINMASI İÇİN PARAMETRE VE SINIFLAYICI BİRLEŞTİRME METODLARI Bu tezde üç değişik motor parametresinden faydalanarak hatalı motor tanıma çalışması yapılmıştır. K-nn, single layer perceptron ve multi layer perceptron metodları gruplayıcı olarak kullanılmıştır. Parametrelerin ve gruplayıcıların değişik bileşimleri kullanılarak veri hakkında daha detaylı bilgi edinilmesi ve hatalı motorların en verimli şekilde tanınması için çalışma yapılmıştır. Aynı gruplayıcının değişik motor parametreleri için sonuçlarının birleştirilmesinin yanında, farklı gruplayıcıların da farklı parametreler için verdiği sonuçlar da optimal, oylama ve yığma metodları ile birleştirilerek yeni sonuçlar da incelenmiştir. Farklı gruplama metodlarının sonuçlarının birleştirilmesinin faydaları görülmüştür. Farklı gruplama metodları belli motor parametreleri ile daha iyi sonuç vermektedir ve bu sonuçların birleştirmeleri incelendiğinde son karara olan etkilerin de farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FEATURE AND CLASSIFIER COMBINATION METHODS FOR DETECTION OF FAULTY ELECTRIC MOTORS Faulty motor detection using three different motor features has been studied. K-tm, single layer perceptron and multi layer perceptron have been used as classifiers. Different combinations of the features and the classifier results have been studied to get a better understanding of the data and to find the most efficient way of classifying the faulty motors. In addition to the combination of the results for the different features with the same classifier, the combination of the results of different classifiers for different features have also been studied as the optimal combination, voting and stacking of the results. The advantages of using combination of different classifiers have been observed. It is seen that different classifiers perform better with certain features and these results have different affect on the final decision when their combinations are studied.