Effects of fillers on the mechanical properties of injection molded polyamide articles
Enjeksiyon döküm yöntemiyle üretilmiş poliamid parçalarda dolgu malzemelerinin mekanik özelliklere etkileri
- Tez No: 112042
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET ENJEKSİYON DÖKÜM YÖNTEMİYLE ÜRETİLMİŞ POLİAMİD PARÇALARDA DOLGU MALZEMELERİNİN MEKANİK ÖZELLİKLERE ETKİLERİ Dolgu malzemeleri plastik anafazlardan farklı yapıda, polimerlere değişik miktarlarda katılan (genellikle yüzde beşden fazla), toplam maliyeti azaltan ve özellikleri geliştiren kati katkılardır. Dolgu malzemeleri genellikle inorganik ve nadiren organiktir. Nötr/pasif dolgu malzemeleri toplam maliyeti azaltır, aktif dolgu malzemeleri ise belirli mekanik ve/veya fiziksel özelliklerde gözle görülür gelişmeler yaratırlar ve bu yüzden güçlendirici dolgu malzemeleri olarak bilinirler. Bu çalışmada, dolgu malzemeleri olarak talk, kalsit ve cam kürecikler, polimer anafaz olarak da poliamid 6 kullanılmıştır. Dolgu malzemeleri poliamidle ekstrüderde yüzde 10, 25 ve 40 oranlarında (ağırlık olarak) karıştırılmıştır. Sonra bu karışımlar enjeksiyon döküm yöntemiyle standart çekme ve darbe deney numuneleri halinde basılmış ve bu numunelerin mekanik özellikleri ölçülmüştür. Yapılan deneyler kompozitlerin çekme modüllerinin dolgu malzemelerinin katılımıyla arttığım göstermiştir. Öte yandan, dolgu malzemelerinin miktarı arttıkça, kompozitlerin tokluğu, kopmadaki uzaması ve darbe gücü azalmıştır. Akma mukavemeti ve kopma mukavemeti değerleri talk ve kalsit dolgulu kompozitlerde azalmış, cam kürecik dolgulu kompozitlerde ise artmıştır. Sonuç olarak, kullanılan dolgu malzemeleri arasında cam kürecik gerçek bir kuvvetlendirici görevi görmüştür. Ek olarak, uçucu külün poliamid 6 malzemesinin çekme özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Uçucu kül poliamidle tek vidalı ekstrüderde yüzde 10, 25 ve 40 oranlarında (ağırlık olarak) karıştırılmıştır. Karışımlar başka bir enjeksiyon döküm makinasıyla standart çekme deney numuneleri halinde basılmış ve bu numunelerin çekme özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, uçucu kül miktarı arttıkça, kompozitlerin kopma mukavemeti, akma mukavemeti ve kopmadaki uzama değerleri azalmış, çekme modülleri ise artmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF FILLERS ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF INJECTION MOLDED POLYAMIDE ARTICLES Fillers are solid additives, different from plastics matrices in structure, which are added to polymers in different amounts (usually above 5 per cent) to reduce cost and improve properties. Fillers are generally inorganic, and less frequently organic. Inert fillers/extenders reduce costs; active fillers produce specific improvements in certain mechanical and/or physical properties and, thus, are also known as reinforcing fillers. In this study, talc, calcite and glass beads were used as fillers and the polymer matrix was polyamide 6. Mixing of the fillers and the polymer was done in a twin screw extruder in 10, 25 and 40 per cent (by weight) amounts. Then the compounds were injection molded into standard tensile and impact test specimens and their mechanical properties were examined. Experimental results showed that tensile moduli of the composites increased with the addition of fillers. However, toughness, elongation at break and impact strength of the composites decreased as the amount of fillers increased. Yield stress and stress at break values decreased in talc and calcite filled composites, but increased in glass bead filled composites. As a result, glass bead acted as a true reinforcement among the used fillers. Additionally, effects of fly ash on the tensile properties of polyamide 6 were to be investigated. Mixing of the fly ash with polyamide 6 was achieved by a single screw extruder in 10, 25 and 40 per cent (by weight) amounts. The compounds were injection molded into standard tensile test specimens by another injection molding machine and their tensile properties were investigated. As a result, stress at break, yield stress and elongation at break values of the composites decreased but tensile modulus of the composites increased with the addition of fly ash. ¦£C YÜKSEKÖ?RETİM KURUUD MHCOMANTASYON MERKEZİ