The use of steel plate shear walls for retrofitting of reinforced concrete buildings
Betonarme binaların takviyesinde çelik plaka perdelerinin kullanılması
  1. Tez No: 112059
  2. Yazar: ALİ KASAY ENÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET BETONARME BİNALARIN TAKVİYESİNDE ÇELİK PLAKA PERDELERİNİNİN KULLANIMI Bu tezde, yenilikçi ve yeni yeni gelişen yatay kuvvet taşıyıcı sistemlerden olan çelik plaka perdeleri çalışıldı. Bu tezde halen California Ulaştırma Departmanı tarafından yeni köprülerin yapımında ve eskilerinin takviyesinde kabul edilmiş olan performans-esaslı tasarım analizi yöntemi esas alınmıştır. Performans noktalarını değerlendirmek için ATC- 40 ve FEMA-356 dokümanları rehber olarak kullanılmış ve bu tezde performans-esaslı metodoloji anlatılmıştır. Performans-esaslı tasarımın ilkelerinin anlaşılması için yeterli düzeyde ön çalışma yapıldıktan sonra, bir örnek çalışma yürütüldü. Bir betonarme düzensiz bina modellendi ve betonarme ve çelik perdeler ile bir üst performans noktasına ayrı ayrı takviye edildi. Bu iki takviye stratejisinin sistem üzerindeki etkisini anlamak için takviye edilmiş çerçevelere pushover analizi uygulandı ve üç boyutlu sistemin takviye edilmiş 2 boyutlu çerçevelerinin taşıyıcı sistem davranış katsayıları (R) kapasite eğrileri yardımıyla bulundu. Bu binanın analizi ve takviyesi ve performans-esaslı tasarım çalışması için Sap2000Nonlineer analiz programı kullanıldı. Takviye projeleri değerlendirildi ve performans-esaslı tasarım analizi yardımı ile birbirleri ile karşılaştırıldı ve hangi yöntemin daha etkili olduğu hakkında bir karara varıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE USE OF STEEL PLATE SHEAR WALLS FOR RETROFITTING OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS Steel plate shear walls, which are innovative, newly developing lateral load-resisting systems, are studied in this thesis. This thesis is mainly based on performance-based design analysis procedure, which is now accepted by the California Department of Transportation for the design of new bridges and for retrofitting of the older ones. To evaluate the performance points of the buildings ATC-40 and FEMA-356 documents are used as a guide and the performance-based methodology is described in this thesis. After adequate number of pre-studies is performed to understand the principles of performance-based design, a case study is implemented. An irregular reinforced concrete building is modeled and retrofitted separately with steel plate and reinforced concrete shear walls to a higher performance level. To understand how steel plate and RC shear wall retrofit affect the system, the pushover analysis is performed to the retrofitted frames, and the response modification factors (R) for the retrofitted 2D frames of the 3D building are found by the help of capacity curves. For the analysis and retrofit of this building and for the study of performance-based design, Sap2000Nonlinear analysis program is used. The retrofit schemes are evaluated and compared by the help of performance-based design analysis and reached to a conclusion about which one is the most effective way to retrofit buildings.