Deterioration of bond between cement paste and aggregate at high temperatures
Çimento hamuru ile agrega arayüzeyindeki yapışmanın yüksek sıcaklıkların etkisiyle bozulması
  1. Tez No: 112060
  2. Yazar: MEHMET SAİT CÜLFİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET ÇİMENTO HAMURU İLE AGREGA ARAYÜZEYİNDEKİ YAPIŞMANIN YÜKSEK SICAKLIKLARIN ETKİSİYLE BOZULMASI Beton sıcaklık değişimlerine maruz bırakıldığında, bileşenlerinde meydana gelen farklı hacimsel değişimler sonucu oluşan çekme gerilmeleri ve çatlaklar betonun mekanik özelliklerinde ve dayanıklılığında düşüşlere neden olmaktadır. İç yapıda oluşan bu gerilmeler özellikle agrega ile onu çevreleyen çimento hamuru arayüzeyinde bozulmalara ve çatlakların oluşmasına neden olmakta ve betonun basınç ve çekme dayanımlarında önemli oranda azalmalar gözlenmektedir. Bu çalışmada 250 °C a kadar olan yüksek sıcaklıkların agrega ile çimento hamurunun yapışma dayanımına ve silis dumanı içeren ya da içermeyen normal ve yüksek dayanımlı betonların mekanik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan betonların bileşenlerim oluşturan harç, çimento hamuru ve agrega numuneleri de aynı sıcaklık şartlarına maruz bırakılarak test edilmişlerdir. Makro ölçekde, agrega ile çimento hamuru arasındaki yapışma dayanımı“eğik kesme”test yöntemi ile ölçülmüştür. Farklı sıcaklık rejimlerine maruz kalmış farklı beton türleri için agrega-çimento hamuru arafazları ise optik ve elektron mikroskopları ile mezo ölçekte incelenmiştir. Agrega-çimento arayüzeyindeki yapışmada mezo ve makro seviyede meydana gelen bozulmalar Glob Lab Image adlı görüntü analizi yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Deney sonuçlan 250 °C a kadar olan sıcaklıkların betonda agrega-çimento hamuru arayüzeyinde bozulmalara neden olabileceğini ve normal ve yüksek dayanımlı betonların fiziksel ve mekanik özelliklerine önemli etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DETERIORATION OF BOND BETWEEN CEMENT PASTE AND AGGREGATE AT HIGH TEMPERATURES When concrete is exposed to temperature changes, unequal volume changes of its components cause tensile stresses and cracking of concrete, reducing the durability and strength of concrete specimens. In this study the effect of high temperatures, up to 250 °C, on bond strength between aggregate and cement paste and mechanical properties of normal and high strength concretes, with and without silica fume were investigated. The properties of mortars, cement pastes and aggregates which represent the constituent phases of the concretes were tested after being exposed to the same temperature regimes. In macro scale the deterioration of aggregate-cement paste bond was examined via slant shear testing. The mesostructural characteristics of aggregate-cement paste interphase were analyzed by using optical and scanning electron microscopes. Glob Lab Image, which is monochrome image processing and analysis software, was used for analyzing the aggregate-cement paste bond deteriorations in meso and macro scales. Test results have shown that elevated temperatures have significant effects on the aggregate-cement paste bond and on the physical and mechanical properties of normal and high strength concretes.