An Application of facility design and material flow planning
Tesis tasarımı ve malzeme akış planlama uygulaması
- Tez No: 112087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET TESİS TASARIMI VE MALZEME AKIŞ PLANLAMA UYGULAMASI Tesis yerleşke tasarımının amacı, malzeme sevkiyat masrafları azalmış, yüksek kapasite ihtiyaçlarını karşılayabilen, yüksek makina kullanımına sahip, ürün rotaları kolayca takip edilebilen, depolama alanlarına kolayca ulaşılabilen, işlem halindeki mamul miktarını, yatırım masraflarını ve kurulum zamanını azaltan etkili bir üretim tesisi tasarlamaktır. Tasarımın geliştirilmesi aynı anda dengeli bir kombinasyonda, nitel ve nicel mevzuların göz önünde bulundurulmasına gerek duymaktadır. Bu tez, kilit imalatı yapan mevcut bir fabrika için, tesis tasarımı ve malzeme akış planlamasını kapsamaktadır. Uygun olmayan yerleşke ve malzeme akışından dolayı sistem içinde gizli kalan çeşitli problemler, hedeflenen imalat rakamlarına ulaşıldığında ortaya çıkacaktır. Mevcut yapıya bağlı kısıtlamalara uyan iki alternatif yerleşke tasarımı yapılmıştır. İmalat için tasarım kavramının faydalarını gösteren bazı süreç iyileşmeleriyle birlikte, bu alternatif yerleşkelerin malzeme akışının daha iyi gerçekleştirdikleri görülmüştür. Yerleşkenin mevcut tasarımı fonksiyonel olarak benzer olan makinaların bir araya toplanarak gruplandırılmasından oluşmuş alışılageldik bir imalathanedir. Tesis yerleşkesi için hazırlanan ilk tasarım alternatifi, hali hazırdaki sisteme direk olarak Sistematik Yerleşke Planlama (SYP) metodunun uygulanmasıyla elde edilmektedir. İlk alternatif mevcut sistemden daha iyi malzeme akışı, kapasite, maliyet avantajı ve kısa üretim zamanı vermektedir. İkinci tasarım alternatifi Grup Teknoloji (GT) felsefesini kullanarak geliştirilmiştir. İkinci alternatif birinci alternatife göre daha da iyi malzeme akışı, kapasite, maliyet avantajı ve kısa üretim zamanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN APPLICATION OF FACILITY DESIGN AND MATERIAL FLOW PLANNING The objective of facility layout design is to develop effective-manufacturing facilities, which possess decreased cost of material handling, increased capability of meeting greater capacity and requirements, high machine utilization, ease of control of product routings, accessibility of space for storage area, reductions in work-in-process, capital requirements and setup times. The development of the design requires a balanced combination of quantitative considerations and qualitative issues simultaneously. This thesis involves facility design and material flow planning for an existing plant, which manufactures door locks. Numerous problems, concealed in the system due to incompetent layout and material flow, emerge as production volume is raised to the targeted amount. Two alternative layouts are developed for this plant obeying the constraints imposed by the existing structure. Together with some process improvements, which demonstrate the benefits of design for manufacturing concepts, these alternative layouts are shown to improve the material flow. The current design of facility layout is a conventional job shop where the machines are grouped based on their functional similarities. The first design alternative for facility layout realizes a straightforward application of systematic layout planning (SLP) methodology on the current system. The first alternative provided an improvement in material flow and capacity, a decrease in the cost of material handling and lead-time over the current layout. The second design alternative is developed using the philosophy of Group Technology (GT). The second alternative provided additional improvement in material flow and capacity, further decrease in the cost of material handling and lead-time over the first alternative.