DSL technologies and related high frequency modeling of the local loop plant in the presence of cross-talk noise and other disturbances
DSL teknolojileri ve bakır alt yapısının yan kanal etkileşimli ve gürültülü ortamda yüksek frekans modellemesi
  1. Tez No: 112086
  2. Yazar: BÜLENT ŞEREF ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET DSL TEKNOLOJİLERİ VE BAKIR ALTYAPISININ YAN KANAL ETKİLEŞİMLİ VE GÜRÜLTÜLÜ ORTAMDA YÜKSEK FREKANS MODELLEMESİ Erişim pazarının büyümesiyle bantgenişliğinin son kullanıcıya ulaştırılmasında yeni yöntemleri benimseyen ya da varolan altyapıları kullanan yeni teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Varolan altyapının verimli kullanımı çok daha ekonomik bir yöntemdir.“Sayısal Abone Hattı”(DSL) teknolojisi yaygın olarak kullanılan telefon kablolarının frekans tayfının yüksek frekans bileşenlerini de kullanarak telefon erişim ağını geniş bantlı bir erişim ortamına dönüştürür. Yüksek frekans bileşenlerinin kullanımı komşu sistemlerden yan kanal etkileşimi gibi bazı gürültü problemlerine yol açar. DSL uygulamaları için abone bakır döngüsünün yüksek frekans modellemesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu çalışmada öncelikle DSL teknolojisi açıklanacaktır. Daha sonra da abone döngüsüne ait bir yüksek frekans modeli oluşturulacaktır. Son olarak da bu model üzerinden geliştirilecek bir yazılımla Shannon kapasite kuralı kullanılarak abone döngülerinde erişilebilecek maksimum hızlar hesaplanacaktır. Elde edilebilecek hızlar varolan bakırın durumuna ve tek bir kabloda taşınan servislerin tiplerine ve sayılarına göre çeşitlilik gösterecektir. Zayıflamayı engellemek için mümkün olduğunca alçak frekanslı bileşenler kullanılmalıdır. Öte yandan doğru bir planlamayla ve tayf uyumluluğuna dikkat ederek yan kanal etkileşimi büyük oranda azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DSL TECHNOLOGIES AND RELATED HIGH FREQUENCY MODELING OF THE LOCAL LOOP PLANT IN THE PRESENCE OF CROSS-TALK NOISE AND OTHER DISTURBANCES Growing data access market forces new technologies to appear some defining new media and the others focusing on existing infrastructures in relaying bandwidth to the end users. The exploitation of existing media would surely be a more economical approach.“Digital Subscriber Line”(DSL) technology uses the higher frequency components of the ordinary telephone wire spectrum to transform telephone access network into a broadband access medium. The utilization of higher frequency range brings forward some problems such as the cross-talk noise from neighboring systems. Modeling of the local loop beyond the voice frequency is a vital requirement for DSL deployment. In this work, DSL technology will be explained. Then a high frequency model for the loop plant will be defined. A software tool based on this model will calculate the achievable bit rates for specific loops by using the Shannon Capacity Law. The achievable rates differ according to the current conditions of the loop plant and the type and number of services carried in the same bundle. The lower frequency contents should be preferred to reduce the attenuation. And with a careful network planning taking into account the spectral compatibility issue, the cross-talk effect might well be reduced.