Digital data acquisition system for seismic signals
Deprem sinyalleri için sayısal bilgi toplama sistemi
  1. Tez No: 112093
  2. Yazar: FATİH BONCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD, PROF. DR. MUSTAFA AKTAR, DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET DEPREM SİNYALLERİ İÇİN SAYISAL BİLGİ TOPLAMA SİSTEMİ Bu tezde, yüksek doğrulukta deprem bilgi kayıt sistemi dizayn edildi ve sunuldu. Sistemin güvenilirliği mümkün olduğunca artırılırken, maliyeti ve karmaşıklığı düşürüldü. Üç analog deprem işareti eşzamanlı olarak süzülmekte, sayısala çevrilmekte, işlenmekte ve kesin zaman-tarih-yer bilgileriyle birlikte kaydedilmektedir. Bu kaydedilen sayısal bilgiler kolaylıkla işlenebilir ve incelenebilirler. Bu nedenle, donanım yapısı ve yazılım uygulamaları incelendi. Geniş dağılımlı analog sayısal çevirici sayesinde sistemin hassasiyeti artırıldı. Sistemin bütünü, bir çeşit sayısal sinyal işleme uygulaması olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, sitemin en uygun başarımı ve belirgin basitliği, onu oldukça kullanışlı ve ucuz bir deprem araştırma çözümü yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DIGITAL DATA ACQUISITION SYSTEM FOR SEISMIC SIGNALS In this thesis, a high precision seismic data recording system is designed and presented. The reliability of the system has been increased as much as possible, while its cost and complexity was obviously reduced. Three analog seismic signals have been simultaneously filtered, converted to digital, processed and saved with exact time-date-position information. These recorded digital seismic data can easily be processed or studied. Therefore, the hardware architecture and software implementation have been studied. Thanks to the wide dynamic range of analog to digital converter the sensitivity of the system increased. The overall system can be accepted as a kind of digital signal processing application. In addition, its optimum performance and the obvious simplicity make this system quite practical and low cost solution for seismic inquiry.