Risk analysis and management in construction industry
İnşaat endüstrisinde risk analizi ve yönetimi
  1. Tez No: 112139
  2. Yazar: ASLI PELİN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İNŞAAT ENDÜSTRİSİNDE RİSK ANALİZİ VE YÖNETİMİ Risk yönetimi, etkin proje yönetim sürecinin bir parçasıdır ve ana amacı, proje ile ilgili risklerin sistematik olarak belirlenmesi, analiz edilmesi ve etkilerinin azaltılmasıdır. Riskler gerçekleştirilen aktiviteler içine kaçınılmaz olarak bulunurlar ve proje devam ettiği sürece yönetilmeleri gerekir. İnşaat sektörünün içinde yer alan firmalar, sık sık zaman ve bütçe aşmaları yaşanan projeler ile uğraşmak durumunda kalırlar. Bunun başlıca nedeni, proje risklerinin sistematik olarak belirlenmemesi, analiz edilmemesi ve etkilerinin yeterince incelenmemesidir. Bu açıdan, bu kadar dinamik ve rekabet ortamının yüksek olduğu bir ortamda varlığını devam ettirmeye çalışan firmaların, risk yönetimi ve analizi aracılığıyla, olası tehlikelere karşı yanıt verebilecek durumda olmalıdır. Araştırmaların ilk bölümü, Türk inşaat firmalarının risk yönetimi uygulama düzeylerinin belirlenmesi ile ilgilidir. Sektördeki uygulama düzeyini belirlemek amacıyla bir anket çalışması hazırlanmıştır. Bu anketi, büyük bir inşaat projesinde yer alan risklerin belirlenmesi ve öncelik sıralarının belirlenmesi izlemiştir. Risklerin önceliklerinin belirlenmesinde, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılmıştır. Son olarak, bu projenin süresinin, Monte Carlo simulasyon tekniği ile simulasyonu yapılmıştır ve bunun için SIMRISK adında yeni bir program geliştirilmiştir. Proje ana aktivitelerine ayrılmıştır. Risklerin simulasyona dahil edilmesi aktivite bazlı olarak, yeni bir yaklaşımla yapılmıştır. Bu yaklaşım, aktivitelere özgü risklerin bağımsız olarak belirlenmesine ve daha gerçekçi bir süre tahmini yapılmasına yardımcı olmuştur. Risklerin belirlenmesi ve simulasyona dahil etmek için olasılıklarının belirlenmesi, proje personeli ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RISK ANALYSIS AND MANAGEMENT IN CONSTRUCTION INDUSTRY Risk management is a part of effective project management process and its main objective is to improve project performance via systematic identification, analysis and management of project-related risks. Risks are pervasive parts of most activities and need to be managed through the project cycles. Construction companies deal with various projects which often suffer from time and cost overruns. This is mostly due to inherent project risks that are not systematically identified, analyzed and mitigated by project participants. From this point of view, companies surviving in a dynamic and challenging environment should take precautions against threats through project risk management and analysis. Assessing the performance level of risk management in Turkish construction companies is the first part of the research. A questionnaire is developed to find out the performance level of risk management in the sector. The survey is followed by identifying and prioritizing risks for a major construction project. Analytic hierarchy process (AHP) is used to define the risk priorities. Finally, the project duration is simulated by Monte Carlo simulation technique and a new computer program is developed which is named as SIMRISK. The project is broken into its major activities. A new approach is applied in the simulation by calculating the risks as activity-based. This approach helps to discover the specific risks for the activities independently and converge to a more realistic estimation for total project duration. Identification and assignment of probabilities for the simulation is obtained through interviews by project staff.