Prediction of brinell-hardness distribution in cold-formed parts
Soğuk şekillendirilmiş parçalarda brinell sertlik dağılımının belirlenmesi
- Tez No: 112140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET SOĞUK ŞEKİLLENDİRİLMİŞ PARÇALARDA BRINELL SERTLİK DAĞILIMININ BELİRLENMESİ Bu projenin amacı, soğuk şekil verilmiş parçalardaki sertlik dağılımını, sonlu elemanlar analizi ile elde edilen gerinimleri kullanarak belirlemektir. Brinell sertlik testi, sertleştirilmiş çelik bir bilyenin malzemeye belirli bir kuvvet uygulayarak batırılması esasına dayanan standart bir testtir. Malzemenin akma diyagramı esas alınarak, soğuk şekil verme sırasında oluşan plastik gerinimler ile Brinell sertliği arasında kurulan bağlantı sayesinde, sertlik değerleri parçayı üretmeden ve test yapmadan belirlenebilmektedir. Önce analitik olarak, oluşan plastik gerinimler ile Brinell sertliği arasında bir bağlantı formüle edildi. İkinci olarak sonlu elemanlar yöntemi ile Brinell testi modellendi. Buradan elde edilen profil yardımı ile Brinell sertlik değerleri sayısal olarak hesaplandı. Bu çalışmalarda elde edilen sonuçları doğrulamak için metal şekillendirme yöntemlerinden ileri extrüzyon metodu seçildi. Deney parçalarının malzeme akma eğrisi basma testi ile belirlendi. Bu değerler kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi ile extrüzyon prosesi modellendi ve oluşan plastik gerinimler bulundu. Burada merkez ekseni doğrultusunda oluşan plastik gerinimler teorik olarak da doğrulandı. Diğer yandan bu parçalar için yukarıda bahsedilen analitik ve sayısal yöntemler ile de sertlikler hesaplandı. Sonuçlan doğrulamak için iki farklı parça üzerinde beşer adet soğuk ektrüzyon deneyi yapıldı. Parçalar kesilerek sertlik ölçümleri yapıldığında, değerlerin analitik ve sayısal çözüm sonuçlarıyla tutarlı oldukları gözlendi. Sonuçlar gösteriyor ki, Brinell sertlik testinin tatbik edilebilir sınırları arasında, ki bu sınırlar soğuk şekil verilmiş malzemelerin büyük çoğunluğu için geçerlidir, her iki analitik ve sayısal çözüm de oldukça tatminkar sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREDICTION OF BRINELL HARDNESS DISTRIBUTION IN COLD FORMED PARTS The objective of the project is to predict Brinell hardness distribution in cold- formed parts by relating the plastic strains found by FE analysis to hardness values. Brinell indentation test is a standard test to measure the hardness of metals, which is performed by forcing a hardened steel ball onto the part being tested with a specified force.A relation based on the material's plastic flow curve was established between the plastic strain induced in the metal during cold working and its Brinell hardness so that its hardness can be determined without producing the part and doing measurements. Firstly, an analytical equation was formulated relating induced plastic strain to Brinell hardness. Secondly, the Brinell hardness test, i.e. indentation of a body by a spherical ball, was modeled using the finite element method. Corresponding to the profile of the indented surface determined by the FE modeling, Brinell hardness value was calculated. In order to verify the method developed in this study, cold extrusion process was chosen. First, plastic flow behaviors of the materials used in cold extrusion experiments were characterized by upsetting experiments. Using the flow constants thus obtained, finite element modeling of the cold extrusion process was performed, and plastic strains were obtained. Corresponding hardness values were calculated both numerically and analytically. In order to verify these result, cold extrusion experiments were performed on samples of two different metals at five different extrusion ratios. The samples were cut, and at their centerline Brinell hardness measurements were taken. The results of the numerical and analytical solutions compared quite well with the data obtained from experiments. The results showed that within the applicable range of Brinell hardness, which covers a great percentage of hardness levels resulting from cold forming operations, both analytical and numerical solutions gave quite satisfactory predictions.