An Experimental study on seismic strengthening of rc joints using adhesively bonded steel plates
Betonarme kiriş kolon birleşim yerlerinin çelik lamalar yapıştırılarak deprem yüklerine karşı güçlendirilmesi
  1. Tez No: 112161
  2. Yazar: ALİ MUTLU KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
V ÖZET BETONARME KİRİŞ KOLON BİRLEŞİM YERLERİNİN ÇELİK LAMALAR YAPIŞTIRILARAK DEPREM YÜKLERİNE KARŞI GÜÇLENDİRİLMESİ Bu tezde sunulan çalışma, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile EU- JRC-ELSA (Avrupa Birliği, Ortak Araştırma Merkezi, Avrupa Yapısal Değerlendirme Laboratuvan) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmiş olan bir projenin parçasıdır. Projenin amacı, dışarıdan yapıştırılan çelik lamalarla güçlendirilmiş betonarme kolon-kiriş birleşim yerlerinin titreşim tipi yan statik benzeşik deprem yüklemesi altındaki yarı-rijit davranışının incelenmesidir. Bu çalışma kapsamında beş adet numune Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Laboratuvarlan'nda imal edilmiş ve Avrupa Yapısal Değerlendirme Laboratuvan'nda deneye tabi tutulmuştur. Deneylerin sonucunda, referans deneylerle karşılaştırmalı olarak, hasar mekanizmaları, yük-deplasman ve moment-dönme karakteristikleri ve enerji tüketebilme kapasiteleri ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Deneysel çalışma sırasında kiriş-kolon uçlarında ve düğüm noktalarındaki kayma donatısı yetersizlikleri de incelenmiştir. Tanımlanan moment oram ve kayma donatılarının alanlarının betonarme kiriş kesit alanına oranı arasında üstel bir ilişkinin olduğu gözlenmiş ve bununla ilgili bir formül önerilmiştir. Ayrıca, söz konusu güçlendirme tekniğinde yapılabilecek iyileştirmeler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY ON SEISMIC STRENGTHENING OFRC JOINTS USING ADHESIVELY BONDED STEEL PLATES The present study is a part of a collaborative project which has been carried out in collaboration between Boğaziçi University Civil Engineering Department and EU-JRC- ELSA (European Union, Joint Research Center, European Laboratory for Structural Assessment). The objective is to investigate the semi-rigid behaviour and performance of the R/C beam-column joints strengthened using adhesively bonded external steel plates, under simulated earthquake type of dynamic loading. In the content of this work, five specimens have been prepared at Boğaziçi University Structures and Materials Laboratories in Istanbul, and were tested at EU-JRC-ELSA Laboratory in Ispra. Damage mechanisms, force-displacement and moment-rotation characteristics and energy dissipation capabilities of the strengthened specimens are evaluated with reference to the bare counterparts. The experimental study have been concentrated on shear reinforcement insufficicencies within the joint and, beam and column end regions. An exponential relationship between the moment ratio and the corrected shear reinforcement area per beam cross sectional area have been observed and a formulation have been proposed. In addition, further improvements that can be made in the strengthening technique are suggested.