An Investigation on seismic demans and design criteria for pre-cast concrete industrial structures during the 1999 Turkish earthquakes
1999 Türkiye depremleri için sismik talep araştırması ve prefabrike betonarme endüstriyel yapıların dizayn kriterlerinin incelenmesi
- Tez No: 112160
- Danışmanlar: DR. SAMİ AND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET 1999 TÜRKİYE DEPREMLERİ İÇİN SİSMİK TALEP ARAŞTIRMASI VE PREFABRİKE BETONARME ENDÜSTRİEL YAPILARIN DİZAYN KRİTERLERİNİN İNCELENMESİ 1999 yılında olan 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremlerinde, betonarme pre-fabrik endüstriel yapılarda büyük ölçüde hasara rastlanmıştır. Bu lisansüstü tezi bu iki depremin pre-fabrike yapılar üzerindeki sismik talebinim bu sistemlerin tek serbestlik dereceli sistemlere dayatılarak değerlendirir. Burada amaç, kolon boyutları değiştirilerek pre-fabrik yapıların davranışlarındaki değişikliği incelemektir. Tüm kolon tipleri için sismik tepkideki öteleme incelenmiştir ve deprem yönetmeliğinin öngördüğü ötelemedeki sınırlama tüm değişik kolon tipleri için geçildiği bulunmuştur. İkinci mertebe etkileri de analizlerdeki tek serbestlik dereceli sistemlerde göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçlar ikici mertebe etkisinin yüzde 10'dan sonra daha etkili olduğunu gösterir. Yer hareketlerinin elastik spektrumlarıyla değişik süneklilik düzeyindeki elastik olmayan spektrumları sunulur. Dizayn işleminde önemli bir parametre olan taşıyıcı sistem davranış katsayısı, R incelenmiştir. Tek serbestlik dereceli sistemelerin her iki depremlerde kaydedilmiş yer hareketlerini kullanarak değişik süneklilik seviyeleri ve periyotlar için R nümerik olarak hesaplanmıştır. Elde edilen spektrumlar 1998 Deprem Yönetmeliği pektrumuyla karşılaştırılmıştır. Düzce depreminde alman kayıtlarla hesaplanan spektrumların 1998 Deprem Yönetmeliğinin spektrumunu fazlaca aştığı bulunmuştur. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN INVESTIGATION ON SEISMIC DEMANDS AND DESIGN CRITERIA FOR PRE-CAST CONCRETE INDUSTRIAL STRUCTURES DURING THE 1999 TURKISH EARTHQUAKES Substantial damage was observed for pre-cast concrete industrial structures during the 17 August Kocaeli and 12 November Düzce earthquakes that occurred in 1999. This master thesis asseses the seismic demands imposed on the precast strucures based on the response of Single Degree of Freedom (SDOF) systems subjected to the ground motions recorded during the two Turkish earthquakes. The aim is here to investigate the changes in the response of pre-cast structures while changing the column sizes. Drifting in the seismic response is observed and found that for all types of pre-cast structures with varios column sizes limitation of the code drifting is exceeded. P-Delta effects are also included in the analysis of the SDOF systems. The results showed that P-Delta effect was not considerable before 10 per cent. The elastic spectra for the ground motions as well as the inelastic spectra for various target ductility levels are presented. An important parameter utilized in the design process is the strength reduction factor, R. Numerical predictions of R factor for various ductility levels and periods are presented for SDOF systems subjected to the ground motion records from both earthquakes. The spectra obtained are compared with the design spectra used in the 1998 Turkish Seismic Design Code. It is found that the design code spectra are highly exceeded by the Düzce ground motion spectra.