Modeling and simulation of a wet scrubber
Bir ıslak sıyırıcının modellenmesi ve simüle edilmesi
- Tez No: 112168
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET BİR ISLAK SIYIRICININ MODELLENMESI VE SİMULE EDİLMESİ Baca gazlarındaki kirlilik yapıcı gazların uzaklaştırılması için kullanılan ıslak püskürtmeli sıyırıcıların davranışını simule eden matematiksel bir model geliştirilmiştir. İşlemlerin, sürekli ve yatışkın rejimli olduğu varsayılmıştır. Ele alınan sistemlerde, devamlı ve bölünmüş fazların hem birlikte hem de karşılıklı akışları söz konusu olabilmektedir. Önde gelen kirlilik yapıcı gaz, kükürt dioksit olmakla beraber, karbon dioksit ve amonyak içeren durumlar da incelenmiştir. İki faz arasındaki kütle transferinin izotermal olduğu ve iki film teorisine uyduğu varsayılmıştır. Dolayısıyla, gaz ve sıvı fazları arasında bulunan sınırın, gaz ve sıvı tarafı filmleri olmak üzere iki ayrı filmden oluştuğu düşünülmüştür. Differansiyel denklem biçimindeki yatışkın rejim modeli denklemleri, küresel damlalarda kabuk dengesi yapılarak elde edilmiştir. Sıvı-gaz teması olan yüzeyde Henry Kanunu'nun geçerliliği ve sonsuz gaz ortamının var olduğu varsayılmıştır. Sıvı fazında hem diffüzif hem de konvektif kütle transferi durumları ele alınmıştır. Ayrıca, sıvı fazında çözünmüş bir madde ile kirlilik yapıcı gaz arasında oluşan tepkime de incelenmiştir. Kurulan modeli doğrulamak için, differansiyel denklemlerin sonlu farklar metoduyla çözüldüğü, değişik şartlarda yatışkın rejimli örnekler ele alınmıştır. Üzerinde çalışılan kütle transfer katsayısı denklemlerinin dördünün, 0.6-0.85 mm çap aralığındaki ve 2.0 mm ile 5.0 mm civarı arasında çapa sahip damlaların kütle transferi için uygun oldukları belirlendi. Sıvı akış hızı, damla boyu ve gaz konsantrasyonunun, kütle transferi ile doğru orantılı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODELING AND SIMULATION OF A WET SCRUBBER A mathematical model has been developed to simulate the behaviour of wet spray scrubbers for pollutant gas removal from flue gases. The processes are considered to be continuous and at steady-state. Both co-current and counter-current flow of continuous and dispersed phases are applicable to the systems that are considered. While sulfur dioxide was the major pollutant, cases for carbon dioxide and ammonia are also examined. Mass transfer between the two phases are assumed to be isothermal and obey the two-film theory. Thus, the boundry that exists between the gas and the liquid phases is considered as being composed of two separate films; a gas film and a liquid film. The steady-state model equations in the form of differential equations are obtained via shell balances in spherical drops. Validity of Henry's Law at the gas-liquid interface and an infinite gas medium is assumed. Cases for both diffusive mass transfer and convective mass transfer in the liquid phase are considered. Also, reaction of a solute with the pollutant in the liquid phase are examined. In order to verify the constructed model, some examples involving steady-state operation under different conditions are considered, where the model equations are solved numerically via the finite differences method. Four of the liquid side mass tranter correlations investigated are found to be appropriate for mass transfer in droplets of size 0.6-0.85 mm and for droplets larger than 2.0 mm in diameter to about 5.0 mm. Liquid flow rate, drop size and gas concentration are found to be in possitive correlation with mass transfer rate.