An Automatic 3-dimensional terrain model generation environment
Otomatik üç-boyutlu arazi model yaratım ortamı
- Tez No: 112195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET OTOMATİK ÜÇ-BOYUTLU ARAZI MODEL YARATIM ORTAMI Arazi modelleme ile ilgili detaylı ve kapsamlı yükseklik bilgileri, coğrafi yapı bilgileri, ve uydu fotoğrafları gibi verilerin büyük miktarlarda elde edilmesi sonucunda otomatik arazi modelleme konusu, modelleme ve simülasyon topluluğu için büyük önem kazanmıştır. Arazi modelleme konusu çok büyük miktarlarda veri içerdiğinden, bu verileri işleyecek bilgisayar grafik donanımlarının performansları bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Yüksek kaliteli, gerçekçi geometri kullanımı ile yüksek görüntü üretme hızlan arasındaki denge çok-çözünürlüklü modelleme teknikleri ile elde edilebilir. Bu teknikler ile belli bir nesnenin veya bölgenin Farklı Detay Seviyesine (FDS) sahip çoklu temsilleri yaratılır. Görüntü üretme sürecinde her kare için bu temsillerden uygun olanı seçilir. Çalışmalarımız, yazılım geliştiricilerin otomatik olarak yüksek kaliteli, farklı detay seviyeli arazi modelleri üreten programlar hazırlamalarına olanak sunan bir yazılım geliştirme ortamı yaratmak üzerine odaklanmıştır. Bu işin gereği olarak çeşitli uygun geometrik algoritmaları seçerek bunları gerçekledik. Bu algoritmaları gerçek dünyadan veriler ile çalıştırarak ortaya çıkan mühendislik sorunları ve performans üzerinde geliştirme ve iyileştirme araştırması yaptık. Sınırlı Delaunay üçgenlemesi ve bakış-açısı- bağımsız aşamalı ağ yaratımı algoritmalarım tutarlı bir yazılım çatısı içinde birleştirdik. Bunu yaparken çeşitli yazılım tasarım şablonlarından yararlandık. Sonuç olarak, bütünleşik bir yazılım geliştirme ortamında varolan algoritmaları ve kendi eklemelerimizi gerçekledik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN AUTOMATIC 3-DIMENSIONAL TERRAIN MODEL GENERATION ENVIRONMENT With the introduction of high volumes of terrain-related data including elevation data, cultural feature maps and satellite imagery, automatic terrain model generation has become a very popular topic for the modeling and simulation community. Terrain modeling involves excessive amounts of data that raise performance issues for computer graphics hardware. The tradeoff between high quality, high fidelity geometry and high render frame rates can be achieved by the use of multi-resolution modeling techniques. These techniques involve creating multiple representations of the same region or object with varying Levels of Detail (LOD), and selecting or on-the-fly generating the appropriate version of each region or object for each frame being rendered. Our work has focused on developing a software environment that allows users to automatically generate high-quality terrain models with varying levels of detail. This task required us to select appropriate computational geometry algorithms, to apply them on real-world data, to examine the problems inherent in selected approach, to research and to develop remedies and optimizations to these engineering tasks. We used a version of the constrained Delaunay triangulation and view-independent progressive mesh generation within a coherent software framework based on several software design patterns. Consequently, we designed and implemented a unified pipelined development environment that incorporates the existing algorithms and our modifications.