Nonlinear response analysis of the retrofitted structures by different strategies
Farklı yöntemlerle güçlendirilmiş binaların lineer olmayan davranışları
- Tez No: 112194
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET FARKLI YÖNTEMLERLE GÜÇLENDİRİLMİŞ BİNALARIN LİNEER OLMAYAN DAVRANIŞLARI Bu tez çalışmasında yeni dizayn ve güçlendirme yöntemi 'performance based design' kullanılmıştır. Binaların kapasite, depremlerin talep spektrumla rı ve binanın performans noktasının bulunuşu ve bu performans noktasına göre bina kapastesinin değerlendirilmesi açıklanmıştır. Ön çalışma olarak iki boyutlu bir çerçeve sistemin kapaste diagramı SAP2000, DRAIN-2DX ve el çözümü ile saptanmıştır. Tez çalışması olarak Türkiye birinci deprem bölgesinde varolan betonarme bir bina seçilmiş ve performansı sınanmıştır. Binanin gerçek, varolan özelliklerini yansıtmak için FEMA-356'da tanımlanmış dizayn ve kabul parametreleri kullanılmıştır. Analiz sonunda bina güçsüz bulunmuş ve sonuçlar geçerli liner analiz yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar aynı olarak değerlendirilmiştir. Zayıf bina betonarme perde ve çelik profillerle güçlendirilmiştir. Ayrıca binadan seçilen ve binanın özelliklerini yansıtan bir çerçeve, çelik plakalar, simetrik ve egzantrik çelik profillerle güçlendirilmiştir. Güçlendirme sonuçlan birbirleriyle karşılaştırılmış ve bütün güçlendirme yöntemlerinin yeterli etkiyi yaptığı gözlenmiştir. Lineer olmayan davranışı görmek için, güçlendirilmiş yapıların deprem yükü azaltma katsayıları hesaplanmıştır. Son olarak bir basit maliyet hesabı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR RESPONSE ANALYSIS OF THE RETROFITTED BUILDINGS BY DIFFERENT STRATEGIES New non-linear design and retrofit methodology, performance based design procedure is introduced. Determination of capacity spectrum, demand spectrum, performance point and interpretation of the obtained results are explained. As a pre-study two-dimensional frame's capacity curve is obtained by SAP2000, Drain-2DX and manual calculation. As a case study one existing reinforced concrete building is chosen from the first degree of Turkish earthquake zone. The building investigated under the existing conditions. Real hinge parameters are defined using FEMA-356 documents to reflect the existing conditions,. After the analysis, the building was found insufficient to resist the earthquake loads. The results are compared to the current code design results. They were similar. The weak building retrofitted by shear walls, and concentric steel braces. One representative frame is selected from the building and retrofitted by steel plate and eccentric, and concentric steel braces. At the end of the analysis all retrofit systems are compared to each other with respect to their structural effectiveness. The result shows that there is no unique solution and that several different retrofit schemes can be designed to provide adequate performance. To see the nonlinear behavior of the retrofit strategies, the seismic load reduction factor, R is determined. Finally a basic cost analysis performed.