Samsun şehir içme suyu fiziksel ve kimyasal analizleri
- Tez No: 11221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
-89- ÖZET Bu çalışma Samsun şehir içme suyunun fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak su kalitesi araştırılmıştır. Mert Irmağından ve muhtelif yeraltı kuyularından temin edilen içme suyu arıtıldıktan sonra RR olarak kodlanmış olan terfi merkezlerine gönderilmektedir. Buradan alınan su şehir içindeki Kökçüoğlu (R.), Hastanebaşı (R-), SSK Hastanesi (R3), İlyasköy (R,), Kışla (R,-), Radar (R,-) ve Hasköy (R?) su depoları ve terfi merkezlerine gönderilerek şehir içinde dağıtımı yapılmaktadır. Örnekleme noktası olarak, ilk terfi merkezi (Ana Depo) ile adı geçen diğer depolar ele alınmıştır. Örnekleme noktalarından Mayıs, 1989 - Aralık, 1989 tarihleri arasında 15 gün aralıklarla toplam 136 adet örnek alınmış tır. Alınan örneklerde renk, bulanıklık, sıcaklık, pH, iletkenlik, organik madde, klorür, toplam sertlik, kalsiyum, magnezyum, alüminyum, demir, sülfat, fosfat, nitrit azotu, iyot ve florür tayinleri yapılmıştır. Bu para metrelerin tayini için gerekli kalibrasyon doğruları 5' er adet stndart seri ölçümler yapılarak hazırlanmıştır. Analiz metodlarının seçiminde olanaklar ölçüsünde standart metodların tercihine özen gösterilmiştir. Samsun şehir içme suyunda, bu güne kadar bu derece geniş kapsamlı bir araştırmanın yapılmamış olması, böyle bir araştırmanın gerekli olduğu kanısını uyandırmıştır. Çalışma sonuçları aşağıda özetle sunulmuştur: 1- Analizi yapılan parametrelerin, Örnekleme zamanlarına göre değişimi grafiksel olarak gösterilmiştir. Mevsimser arasındaki değişimler incelenmiştir. Alman sonuçlara göre, yağışların az olduğu yaz mevsimlerinde parametrelerin derişimleri artma göstermiştir. 2- 6 nolu örnekleme noktası dışındaki bütün diğer noktalarda ayni dönemlerde sonuçların paralellik gösterdiği saptanmıştır. 3- Örnekleme noktalarının ana depoya uzaklığı ölçüsünde meydana gelen-90- değişimler incelenmiş. Suyun borularla taşınması süresince değişim gösterdiği düşünülmüştür. 4- Literatür çalışmaları yapılarak, analizi yapılan parametrelerin in san sağlığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu parametreler doğrudan insan sağlığını etkilemektedir. İçme suyundaki mikatları TS-266 da verilmiştir. Bu sınırları aşması halinde önemli sağlık sorunları meydana gelmektedir. Literatür çalışması yapılarak bu olumsuz etkiler araştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda alınan verilere göre bazı parametreler kabul edile bilen maksimum sınıra çok yaklaşmış, bazıları ise, minimum değerden daha aşağı düzeyde olduğu saptanmıştır. Bütün bu araştırmalar ve sonuçlar gösteriyor ki, önemli bir sağlık sorunu teşkil edebilen suların sürekli kontrol altında bulundurulması, be lirli zaman aralıklarında analizlerin yapılması ve yapı malzemelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-91- SUMMARY This study involves a research on the quality of Samsun City drinking water by applying a series of physical and chemical tests. The drinking water is supplied from Mert River. After the purification treatment, it ir: pumped to the main storage tank. This main tank which had the highest elevation was coded as RR. The city drinking water is distributed from the main depot to the local storage stations such as Kökçüoğlu (R-,), Has- tanebaşı (R2), SSK Hastanesi (R3), İlyasköy (R^), Kışla (R5), Radar (R&) and Hasköy (R-,), then in local network the water is distributed to the city at a constant rate which is maintained by gravity flow or by pressure system from those stations. Main storage tank (R") and the other local stations (R.-RO which were located in the city were chosen as sampling points. The sacples were taken between May and December 1989 at 15 days intervals. Color, turbidity temperature, pH, conductivity, organic matter, and total hardness percentage, chloride, calsium, magnesium, aluminium, iron, sulphate, phosphate, nitrogene as nitrite, iodine and flouride ion content determinations were applied on 136 samples. The calibration curves were plotted by using five series of standart solution measurements, it is preferred to use the standart Test Methods when it was possible. It is obvious that water performed very vital role in the life of living bodies. As, a study in a large extent hasn't been done for the drinking water of SAMSUN, we decided to carry out this study * The results of the research were summarized as follows: 1- Variations in the parameters versus the sampling periods were plotted. The diversities in parameters due to the seasons were taken into consideration and concentration increments in the parameters were observed-92- %n the drought}- periods especially in the summer. 2- All the sampling points except number, 6 gave appopriate and parallel results for different periods. 3- The variations in the parameters depend upon the distances between the main storage facility and local service tanks were also taken into consideration and it was concluted that there were quality variations during distribution through aqueducts. 4- The literature research has been done in able to investigate the effects of these parameters on human health. - It was concluded that when the values of these parameters were out of the limits, those mentioned in TS-266 serious and vital problems would arouse for the health of living bodies. As for the results of this study the parameters may concern, it was determined that some results were very close to upper permissible limits and some of them were smaller than lower limits of the standart that was metioned above» According to the results, it is recommended that the water supply should be taken under control, by analyzing periodical}' and preventing of quality variations during distribution because of its construction material.