1-alanin desil ester hidroklorür sulu orto fosforik asit sisteminde faz geçişlerinin polarize mikroskop ve elektron spin rezonans tekniğiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 11222
  2. Yazar: FİGEN ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ACIMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill ÖZET 1- alanin hidroklorür deşil ester(L-ADis) %42,5'luk orto fosforik asit (H,PO,) içinde mol oranları 1:1 çözün düğü zaman, önce oluşan izotrop çözeltinin, zamanla anizot rop çözeltiye geçtiği gözlendi. Bu sistemin izotrop çözelti anizotrop çözeltiye dönüştüğünde, sırasıyla giriş fazı, nematik ve lamel fazlardan geçtiği polarize mikroskop ile belirlendi. 1- ADE/H-PO4 sisteminin izotrop durumdan ani zotrop duruma geçişi ve farklı fazların gözlenmesi, asido liz tepkimesi sonucu, yani l-ADE*deki aminoasit gurubu, H3PO4 ile yer değiştirerek fosforik asit monodesil esterin oluşumuna bağlı olduğu, kağıt kromotografisi ile gösterildi. Bu faz geçişlerinin E.S.R yöntemi ile belirlenip belirlenemiyeceğini göstermek için, önce 1-ADB- NagSO^-HgG sisteminin kolesterik fazı ve lamel-nematik faz dengesi seçilerek, 2,2,6,6 tetra metil 4-amino 1-oksil piperidin (.tempo) molekülü eklendi. Tempo molekülünün g- faktörünün, 1-ADE- NA2SO4 HpO sisteminin nematik-lamel faz dengesinde ve kolesterik fazda izotrop olduğu belirlendi. Buna göre tempo molekülünün bilgi verici molekül olarak) optikçe etkin mis eli i sıvı kristallerde faz geçişlerine yeterli derecede duyarlı olmadığı ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY If 1- alanine hydrochloride, 1-ADjs, is dissolved in Ş242,5 aqueous orthophosphoric acid, H,P04,in mol ratio(l:l) initially an isotropic solution is obtained which then pased over to a birefringent solution as time proceeded. Immediately as the solution was birefringent, polarising microscopy showed that the system passed through micellar reentrant phase, nematic phase and lamellar phase, respec tively. It was also shown by paper chromotography that these phase transitions were as a result of an acidolysis reaction, i.e the aminogroup in 1-ADE was replaced by ti,PO. where phosphoric acid monodecyl ester, HXE, was produced. In order to show the applicablity of ESR spectroscopy to phase transitions in these systems, the cholesteric phase and the nematic- lamellar equilibrium phase of l-ADE-uapSOr HpO system were chosen to which the radical, 2,2,6,6 tetra metyl 1-oxyl piperidine ("tempo), was added. The g- factor of tempo in the nematic- lamellar equilibrium phase and in the cholesteric phase was isotropic; îîrom these results was inferred that tempo radical as a. reporter molecule was not sufficiently sensitive to phase transitions in micellar liquid crystalline systems.