Meşebağları (Toplu Köy-Çermik, Diyarbakır) mermerlerinin jeomekanik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
The Determination of technological and geomechanical properties of Meşebağları (Toplu Köy-Çermik, Diyarbakır)
  1. Tez No: 112526
  2. Yazar: MEHMET ÇİFTEPALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ MEŞEBAĞLARI (TOPLU KÖY-ÇERMİK, DİYARBAKIR) MERMERLERİNİN JEOMEKANİK VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Mehmet ÇIFTEPALA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Mesut ANIL Yıl : 2001 Sayfa : 1 16 Jüri : Prof. Dr. Mesut ANIL : Yrd. Doç. Dr. Alaettin KILIÇ : Yrd. Doç. Tolga ÇAN Bu çalışmada Meşebağları - Çermik, Toplu Köy mermerlerinin jeomekanik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Toplu (Yukarıbedvan) köyünde bulunan Ünallar mermer ocağı ve Gaziantep İli Pınarbaşı Sanayi Bölgesi'nde bulunan Ünallar mermer fabrikası incelenerek makinalar üzerinde detaylı olarak çalışılmıştır. Mermer ocağından alınan mermer numunelerden ince kesitler hazırlanarak petrografik özellikleri belirlenmiştir. Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Kaya Mekaniği ve Zemin Mekaniği Labaratuarında deneyler gerçekleştirilerek mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Sonuçta kaba yoğunluk: 2.608 - 2.614 gr/cm3, özgül ağırlık: 2.696 - 2,698 gr/cm3, shore sertliği: 47 - 54, eğilme dayanımı 214 - 242 kg/cm2 ve basınç dayanımı: 898 - 1 1 16kg/cm2olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın diğer bir kısmı da teknolojik özellikleri belirlenmiş kayaçları nasıl ve nerede kullanılabileceğini belirtmektir. Anahtar Kelimeler : Mermer, Jeomekanik ve fiziksel özellikler, basma dayanımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE DETERMINATION OF TECHNOLOGICAL AND GEOMECHANICAL PROPERTIES OF MEŞEBA?LARI ( TOPLU KÖY-ÇERMİK-DİYARBAKIR) MARBLES Mehmet ÇİFTEPALA DEPARTMENT OF MINING ENGINEERING INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mesut ANIL Year : 2001 Pages: 116 Jury : Prof. Dr. Mesut ANIL : Assist. Prof. Dr. Alaettin KILIÇ : Assist. Prof. Dr. Tolga ÇAN This study aims determining of technological and geomechanical properties of Meşebağları - Çermik, Toplu village marbles. In this intention, Ünallar marbles quarry that are present Toplu ( Yukanbedvan ) village and Ünallar marbles factory that are present Gaziantep city were investigated. Furthermore, the machinery of factorys were studied to detailed. The samples are taken from the marbles quarry were used for preparing thin sections and properties of petrographic. Some experiments had been realized at the Rock mechanic and Soil Mechanic Laboratory of Çukurova University Mining Engineering Department. Also mechanic and physical properties were determined. Finally bulk density: 2.608 - 2.614 gr/cm3, density: 2.696 - 2.698 gr/cm3, shore hardness: 47 - 54, bending strenght: 214 - 242 kg/cm and compressive strenght: 898 - 1116 kg/cm2 were determined. Another part of thin study consist of using are as how is it used of rocks, which were determined technological properties. Key words : Marble, geomechanical and physical properties, compressive strength. II