Yulaf ve yucca'nın tavuklarda yumurta sarısı kolesterol içeriği ile kimi yan parametrelerine olan etkileri
Effects of the oat and the yucca on the egg yolk cholesterol content and some blood parameters in the hens
- Tez No: 112730
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN AKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET YULAF VE YUCCA' NIN TAVUKLARDA YUMURTA SARISI KOLESTEROL İÇERİĞİ İLE KİMİ KAN PARAMETRELERİNE OLAN ETKİLERİ Çabuk, Metin Doktora Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Süleyman AKKAN Nisan 2001, 112 sayfa Bu çalışmada, yucca schidigera ve yulafın rasyondaki değişik düzeylerinin yumurta şansı kolesterol içeriği ile kan serum trigliserid, kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein düzeyleri, yumurta verimi ve kimi kalite kriterlerine etkileri araştırılmıştır. Denemede, Isowhite genotipinde 34 haftalık toplam 240 adet beyaz yumurtacı tavuk ve izonitrojenik ( % 17 HP ) ve izokalorik (2700 kcal ME / kg ) olarak hazırlanmış olan 6 adet rasyon kullanılmıştır. 6 eşit gruba bölünen tavuklar, kontrol, % 0.12 yucca, % 10, 20, 30 yulaf ve % 30 yulaf + Enzim içeren rasyonlarla 8 hafta süreyle beslenmişlerdir. Yumurta şansı kolesterol içeriği kontrol, % 0.12 yucca, % 10, 20, 30 yulaf ve % 30 yulaf + Enzim içeren gruplarda sırasıyla 12.97, 11.58, 12.21, 12.04, 11.57, 11.50 mg/g ve 202.07, 182.61, 194.75, 193.60, 181.99, 180.09 mg/ sarı olarak belirlenmiştir. Grupların serum trigliserid, kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein içerikleri sırasıyla 1429.67, 1347.33, 1392.83, 1361.50, 1418.67, 1390.83 mg/dl ve 131.17, 112.67,VI 118.83, 122.50, 119.67, 120.50 mg/dl ve 37.33, 27.83, 29.66, 32.16, 30.50, 34.83 mg/dl dır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF THE OAT AND THE YUCCA ON THE EGG YOLK CHOLESTEROL CONTENT AND SOME BLOOD PARAMETERS IN THE HENS ÇABUK, Metin PhD in Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Süleyman AKKAN April 2001, 112 pages This study was conducted to determine the effects of yucca schidigera and different levels of oat in the diet on the contents of egg yolk cholesterol and triglyceride, cholesterol, high density lipoprotein of serum, yield and quality criteria of egg. In the experiment, 240 of 34 weeks old Iso- White laying hens and six diets prepeared as isonitrogenus (17 % CP ) and isocaloric ( 2700 kcal ME / kg ) were used. The hens divided six equal groups were fed on different diets ( control and containing 0.12 % yucca schidegera, 10, 20, 30 % oat and 30 % oat plus enzyme ) respectively for eight weeks.VIII The yolk cholesterol contents of experimental groups ( 0.12 % yucca, 10, 20, 30 % oat and 30 % oat plus enzyme ) were determined as 12.97, 11.58, 12.21, 12.04, 11.57, 11.50 mg/g yolk and 202.07, 182.61, 194.74, 193.60, 181.99, 180.09 mg/yolk, respectively. The levels of triglycerides, cholesterol, high density lipoprotein in serum of groups were 1429.67, 1347.33, 1392.83, 1361.50, 1418.67, 1390.83 mg/dl and 131.17, 112.67, 118.83, 122.50, 119.67, 120.50 mg/dl and 37.33, 27.83, 29.66, 32.16, 30.50, 34.83 mg/dl respectively.