Harran ovası kıraç koşullarında kışlık olarak yetiştirilen tüylü fiğ (vicia villosa)-yulaf (avena sativa) karışık oranının ve ekim zamanının ot verimine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 1883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ill ÖZ Bu çalışma, Tüylü fig (Vicia villosa)+Yulaf (Avena sativa) karışımına ekim zamanları ve karışım oranlarının verim ve bazı tarımsal karakterler üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapı lmıştır. Araştırma; bölünmüş parseller deneme deseninde kurulmuş olup, ekim zamanları ana parselleri, karışım oranları alt parselleri oluşturmuştur. Denemede, 20 cm sıra arası mesafesinde ekim yapılmıştır. En yüksek yaş ot verimi üçüncü ekim zamanında 1804.25 kg/da ile ikinci karışım oranında 1567.33 kg/da ile elde edilmiştir. En yüksek kuru ot verimi ise ikinci ekim zamanında 526.49 kg/da ile birinci karışım oranında 502.09 kg/da ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACTS This study was conducted to investigate effects of different sowing tiaas and mixture ratios on forage yield and soma agronomical characters of hairy vetch Field trial was arrenged in split plot design with three replicates, the sowing times were main plot, and mixture ratios were subplots. The highest green fodders was obtained from the third planting time, and from second mixture ratios. Also the second planting time and first mixture ratios gave the highest hay yield, of 526 kg/da, and 502 kg/da, respectively.