Yerel veya bölgesel yayın amaçlı bir televizyon kuruluşu için teknik altyapı ve örgütlenme modeli tasarımı
A technical structure and organization model design for a locally or regionally broadcasting television institution
  1. Tez No: 112755
  2. Yazar: NURULLAH TABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çağdaş teknolojilerin ve bu arada iletişim teknolojilerinin, Türkiye'de büyük bir hızla yaygınlaşması, çeşitli problemleri de beraberinde getirmiştir. Bu ölçüsüz, kontrolsüz ve standartsız furya, bir ölçüde kısa süre önce İtalya ve bazı Güney Amerika ülkelerinde, yüzyılın ilk yansında da ABD'nde gerçekleşen ani ve kontrolsüz yayılma olaylarıyla benzerlikler taşımaktadır. Kamu ve özel sektör kuruluşlan, bilinçsiz ve sorgulamasız bir teknoloji açlığı ile büyük miktarda gereksiz ya da yanlış cihaz ithal etmişlerdir. Bu da Türkiye'nin sürekli pasif bir alıcı ve Avrupa'nın endüstriyel çöplüğü olması, ayrıca gerçek anlamda bir teknoloji ve bilgi transferini de gerçekleştiremesi sonuçlarını doğurmuştur. öte yandan, genellikle Sosyoloji ve Psikoloji gibi sosyal bilimler paralelinde gelişen İletişim Bilimi, ciddi bir kuramsal birikim sağlamış, kişisel, kurumsal ve kitlesel iletişimin gizlerini ortaya koyacak modeller oluşturmuş bulunmaktadır. Bu modellerin ışığında, iletişim gerçeğini fonksiyonlarından boyutlarına, etkilerinden işleyişine çeşitli yönleriyle inceleyen pek çok çalışma yapılmaktadır. Ancak son yıllarda, iletişimin çok disiplinli bir alan olarak çeşitli bilim dallarından ve bu arada fizik, teknoloji ve mühendislikten de öğeler içerdiği belirtilmektedir. İletişim mesaj larının içinde aktığı mecraların (medyanın) ve burada kullanılan teknolojinin incelenmesi de, ciddi oranda akademik ilgi çekmeye başlamıştır ve yeni bir alt dal olarak ağırlık kazanmaktadır. Bu dalın ilgi alanları arasmda çok sayıdaki farklı sistemler kullanılarak, global bir üst sistem oluşturulmasının yöntem ve problemleri de yer almaktadır, Yerel televizyon sektörümüzün de pratik ve hayati ihtiyaçları arasında yer alan bu konuda, kapsamlı ve güvenilir bir Türkçe kaynağın henüz mevcut olmaması, ayrı bir problem oluşturmaktadır. Bu çalışma şu ana kadar bahsedilen, bilinçsizlik, yanlış yatırımların yapılması, yatırımın verimli kullanılamaması, öte yandan bilinçlenme yönünde ciddi bir ilerlemenin de kaydedilememesi, teknolojinin hızla değişmesi ve nihayet yeniden bilinçsiz yanlış yatırımlar yapılması biçiminde süren bu fasit dairenin devamına engel olma fikriyle başlatılmıştır. Bu çalışmanın konusu da yukarıda açıklanan problemler doğrultusunda belirlenmiştir. Yerel ve. bölgesel televizyonculuğun teknik altyapı kuruluşu ve örgütlenme çalışmalarında yol gösterici ve rehber olabilecek, çağdaş gelişmeler ve ülkemiz şartlarına uygun bir teknik altyapı, donanım ve örgütlenme yapısı modelinin tasarım ve geliştirimi... 111
Özet (Çeviri)
Wide-spread and rapid acceptance of modern technologies including communication technologies in Turkey brought about several problems. Being completely out of control, standards and limits, this wave has notable similarities to those seen in Italy during last two decades and in America in the first half of the century. Institutions from both private and public sectors, imported a huge amount of practically useless and unnecessary machinery and equipment with an unconscious and unquestioning hunger for technology. This resulted Turkey's being an industrial garbage disposal arae of Europe and a constantly passive receiver and buyer, in addition to a failure in transferring knowledge and technology consciously and productively. On the other hand, having developed parellel to social sciences like Sociology and Psychology, Communications managed a considerable theoretical accumulation and created several models to reveal the secrets of personal, organizational and mass communication. But nowadays, it is being pointed that as a multidisciplinary area, Communications includes components from various scientific areas like physics, engineering and technology. The study of the medium through which the messages of communication flow and the technology used in this medium attracted a considerable scholarly attention and became a new subdisciplin. These studies also deal with the methods and problems of achieving a systematic and global approach to the gadgetry. Today such a knowledge is among the most important needs of the Turkish local and regional media, since a comprehensive and reliable source as a guide still does not exist in Turkish. This study aimed towards changing the continuous circling of reflections of above mentioned negative points like unconsciousness first, then unproductive investments followed by new and rapid changes in the technology; unchanging unconsciousness and unproductive investments again. The subject of this study has been decided with this problem in mind. Designing an equipping and organization model for local and regional TV institutions to guide them towards establishment of a sound technical foundation and organizational structure. IV