Asarlıktepe (Skamandria)
  1. Tez No: 112767
  2. Yazar: REYHAN KÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ SEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Skamandria, Troas bölgesinde ismi bilinen fakat, yeri tam olarak saptanamayan küçük kentlerden biridir. Bu çalışmada, Ezine yakınlarındaki Asarlık Tepe üzerinde tespit ettiğimiz kalıntıların Skamandria kentine ait olabileceği, coğrafi ve arkeolojik verilerin ışığında ispatlanmaya çalışılmıştır. Antik kaynaklarda Skamandria ile ilgili çok kısıtlı bilgilerden kentin yerinin, Skamandros (Karamendres) çayına yakın olması ve ismini bu çaydan alması dışında bir bilgi edinilememektedir. Bölgede çalışan araştırmacılar da, antik kaynaklardaki bu bilgilere dayanarak kenti, Skamandros çayına yakın antik yerleşimlerde lokalize etmişlerdir. Fakat, bizim de araştırmalarımızda tespit ettiğimiz gibi, bölgede yapılan her yeni araştırma Skamandria'nın yerinin değişmesine neden olmuştur. Üzerinde çalıştığımız Asarlık Tepe gerek konumu, gerekse arkeolojik buluntularıyla, daha önce Skamandria olarak lokalize edilen diğer yerleşim yerlerinin hepsinden daha çok kritere sahiptir. Şimdiye kadar tespiti yapılmamış olan bu tepe üzerindeki kalıntılardan, kentin, Troas'daki diğer küçük antik yerleşimlerin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, bölgenin genel iskan tarihiyle de uyum içinde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses the localization of the ancient site of Skamandria. By utilizing archaeological, cpigraphic, and literary evidence, I attempt to demonstrate that the ruins found at Asarlık Tepe near the town of Ezine was the site of Skamandria mentioned in ancient written sources. Previously Skamandria was located elsewhere in Troas near the Skamandros stream (Karamendres). But this thesis argues that previous localization studies was wrong, and recent archaeological evidence present in this thesis points to the direction that Asarhk Tepe Was the site of Skamandria. The archaeological evidence derived from the surface studies provides useful information about the chronological affiliations of the site. This evidence reconciles whit the evidence provided by the literary evidence. Therefore, this thesis re-locates Skamandria whit Asarhk Tepe.