II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye'nin Yunanistan'a yaptığı insani yardımlar (1935-1945)
Humane aids from Turkey to Greece during 2 nd World War (1935-1945)
  1. Tez No: 112785
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. RİFAT UÇAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET : Yunan bağımsızlık hareketleri ( 1 82 1 - 1 829 ) Nisan 1 826 yılında Sen Petersburg Protokolünün imzalanmasıyla uluslararası bir boyut kazanmıştır. Osmanlı Devletinin Yunan Devletinin bağımsızlığım kabul edişi ise 24 Nisan 1830 tarihidir. Yunanistan Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazanmasından sonra“Megali idea”şeklinde ifade edilen ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nu içine alan yayılma politikasını izlemeye başlamıştır. Bu emperyalist politikayla oldukça da başarılı olmuş ve sınırlarını genişletmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun çöküş devresi I. Dünya Savaşının yıkımlarıyla tamamlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Osmanlı Devletinin yıkılması ve Türk Devletinin kurulması ile Yunan Devleti yayılma hedeflerini Osmanlı Devleti yerine Türk Devletine çevirmiştir. Türk Devleti ise son Osmanlı Meclis'i Mebusanı'nda kabul edilen Misak-ı Milli sınırlarını kabul etmiş ve mücadelesini bu yönde sürdürmüştür. Bu karşıt politikalar ise doğal olarak problemleri de yanında getirmiştir. Netice olarak Türk devleti I. Dünya savaşının galipleri arasında olan İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan'la olan kurtuluş savaşı mücadelesini başarıyla tamamlamıştır. Bu başarısını Lozan barış konferansıyla Dünyaya tasdik ettirmiştir. Bu tasdikin içerisinde Yunanistan da yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını kazanmasına müteakip kurucusu M.Kemal Atatürk'ün izinde“Yurtta sulh cihanda sulh”ilkesini temel hedef alarak kendi iç meselelerinin halline ve uluslararası ilişkilerinde de barışçı ve hakkaniyet içerisinde mücadelesine devam etmiştir. Bu mücadele yıllan Yunan devletinde Venizelos ve Türk devletinde ise MKemal Atatürk tarafından bir fırsat olarak değerlendirilmiş ve M devletin yakınlaşması sağlanmıştır. Bu yakınlaşmayla, diğer devletlerin müdahaleleriyle bile çözülemeyen ve büyük bir sorun olan Nüfus Mübadelesi çözüme kavuşmuştur. Bunun yanında devrin Yunan devlet başkam Venizelos, Türk devlet başkam MKemal Atatürk'ü Nobel barış ödülüne aday göstermiştir. 1939 yılma gelindiğinde ise H. Dünya Savaşı patlak vermiştir. Bundan itibaren ise ise konumuzun asıl ağırlık noktasını teşkil eden II. Dünya Savaşı yıllarındaki insani yardımları karşımıza çıkarmaktadır. Bu insani yardımlar VTyiyecek, giyecek, ilaç ve uluslararası platformlardaki yardımlarla gerçekleştirilmiştir. Hedefimiz bu yardımları olabildiğince sayısal verilere dökerek konunun elimizden geldiğince aydınlatılmasıdır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Greec independence action (1821 - 1829) has acquared a dimension international when the protocol of Sen Petersburg signed on April 1826 Ottoman Government has accapted Greec liberty on 24 April 1830. After Greece had gained its liberty from Ottoman Empire, it followed spread politics by this emperiyalist politics it has quite accomp lished and broadened its frontier. By the demolitions of first world war Ottoman Empire has completed the period of collapse and Turkish Republic Government has founded. By the demolition of Ottoman Government and the foundation of Turkish Government, Greec Government has turned its expansion targets round Turkish Government inspite of Ottoman Government As for Turkish Government has accepted the borders of Misak-ı Milli and it has struggled with this subjekt. Naturally this contrary politics has bought problems completed the war ofliberation succesfully contrary first world war victoriouses which were England, France, Italy, Greece. All the world has affirmed this succes at Lozan Peace Conferance. Greec Government has confirmed this succes too M.Kemal Atatürk has founded Turkish Republic and Turkish Republic has gained liberty with him. Atatürk has assumed the principle of“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”. At this principle he has wanted to solve all problems by peace way. This contention years ha turned to account a oppurtunity at Greec Government by Venizelos and at Turkish Government by M.K. Atatürk and these years have op tained approximation both two governments. This approximation has solved the problem of population which wasnt able to unfasten by other governments. At the same time the president of the term who was Venizelos has demonstrated candidate to Atatürkfor Nobel Peace award. Second World War has broken out in 1939 Begining from this our main subject is geting out which was the humane asistance at second world war years. The humane asistances have come true some platforms which were food, clothes, medicine and international. To get out numercial data of these asistances is our target. vm