Ovulasyon indüksiyonu tedavisinde folliküler gelişimin ultrasonografik takibi
- Tez No: 1
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında yaptığımız bu çalışmada, ovulasyon indüksiyonu tedavisinde f ol- liküler gelişimi ultrasonografik olarak takip ettik. Bu amaçla, 13 hastayı 33 siklus izledik. Hastalarımızı, yapılan ovulasyon indüksiyonu tedavisine göre 3 grup ta topladık. Antiöstrojenik tedavi uygulanan 1. grupta 3 hasta vardı. Bi rine Çyclophenil, 2 'sine Clomiphen citrate tedavisi uygulandı. 3 hastada ovulasyon sağlandı, 1 hastada gebelik elde edildi. 2. grupta 8 hasta vardı ve bunlara hMG +-hCG tedavisi uygulandı. 6 hastada ovulasyon, 2 hastada da gebelik elte ettik. 2 hastanın oluşturdu-' ğu 3. gruba Wsdge rezeksiyonu yapıldı. Bu hastalar bir süre izlendikten sonra tedaviye bromocriptine ilavesinden sonra her ikisinde de gebelik meydana geldi. Ovulasyon indüksiyonu özel ve Özelliği olan bir konu olduğundan her vaka dikkatli bir şekilde tetkik edilerek uygun indüktör seçilmelidir. Ayrıca indüktörün dozu ve uygulana süresi sonucu etkilemektedir. Hernekadar ultrasonografi ile ovulasyon günü önceden tahmin edilirse de, bize gö re, follikül çapı 8-10 mm" ye eriştikten sonra, indüksiyonun kesilmesinde fayda vardır. Bu şekilde disindüksiyon ve inkoordlne follikül gelişiminin önleneceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
Follicular development in ovulation induction therapy has been fol lowed by ultrasonography at the Department of Obstetrics and Gynecology, University of Gazi School of Medicine. In this study 13 patients have been examined in 33 cycles. Patients having ovulation induction therapy have been divided into 3 groups. The first group applied antiestrogenic therapy included 3 pati ents, I of whom took ceyclophenly and the other two patients had clcmiphen citrate. However, ovulation has taken place in 3 patients with only one pregnancy. The second group which includes 8 patients was given hMG+HDG. In the second group ovulation in 6 patients, pregnancy in 2 patients took place. Wedge resection was performed in two patients in the third group. In these two patients, pregnancy took place following therapy wit brcraoç- riptine. Special attention should be paid to each case to be able to select the appropriate induction as the ovulation induction has been a special and a particular subject. Furthermore, the doze of the inductor and the application duration affect the outcone. At it is possible to predict the ovulation day by the use of ultra sonography, we think that it would be beneficial to interrupt the inducti on after the diameter of the follicle reaches 8-10 mm. We believe that this will prevent the disinduction and the incoordinated follicular development.