Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi
  1. Tez No: 112842
  2. Yazar: MEHMET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
IV ÖZET İİnsan haklarının tarihsel gelişimi Eskiçağ ile başlamıştır. 17 ve 18 yy kadar çok fazla bir gelişme sağlanmamıştır. Bu tarihlerden itibaren asıl gelişim başlamıştır. Çeşitli ülkelerde farklı zamanlarda yayınlanan insan ve vatandaşlık bildirilerinin bu gelişime büyük katkısı olmuştur. Ülkemizdeki gelişim ise Avrupa'ya nazaran çok daha sonra Sened-i İttifak ile başlamış,özellikle Cumhuriyet döneminde büyük ilerleme sağlanmıştır.Bugün için insan haklarında asgari bir seviye sağlamayı amaçlayan en önemli organizasyonlardan birisi Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa insan Hakları Mahkemesidir.Anayasamızda da bu sözleşme ile tanınan hakların neredeyse tamamı yer almaktadır. İnsan hakları konusunda ülkemiz aleyhine yapılan çalışmalarda belirtilenin aksine Avrupa Ülkelerinden geri kalan bir yönümüz yoktur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine açılan dava sayısı da bunun bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The historical development of human rights had started in Ancient Age. Not much development could be achieved until 17 th and 18 th centuries. The real development started since these centuries. The human and citizenship declarations that were announced in different countries at different times contributed much to this development. The development within our country started much later than Europe with Sened-i İttifak; especially in Republic period much improvement could be achieved. Today, one of the most important organizations that target reaching a minimum level in human rights is European Declaration of Human Rights and European Court of Human Rights. Almost all of the rights determined in this agreement also exist in our constitution. Despite the claims stated by studies against our country about human rights, we have no sides remaining behind Europe. The number of trials at European Court of Human Rights is an indicator of this.