Milletlerarası İnşaat Hukukunda müteahhidin sorumluluğu (Kazakistan ve Türk Hukukundaki düzenlemeler ışığında)
The Contractors responsibility in an international construction law (Under Kazakstani and Turkish laws)
  1. Tez No: 112870
  2. Yazar: MURAT AHMADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Özellikle son yıllarda, inşaat sektörünün milletlerarası rekabete açılması ve bu vesile ile yaygınlaşan milletlerarası müteahhitlik işleri, birden fazla devlete mensup tarafların bir araya gelmesini sağladı. Böylece, inşaat sözleşmeleri birden fazla hukuk sistemiyle bağlantılı hale geldi. Milletlerarası inşaat ilişkilerindeki bu sentez bir çok hukuki sorunu da beraberinde getirmektedir. Gerçekten, milletlerarası inşaat projelerinde bir araya gelen iki ve bazen daha fazla ulus mensubu tarafların, teknik, hukuk, örf ve adet yönünden görüş ve anlayış farklarının olduğu açıktır. Çalışmamızın konusu milletlerarası inşaat hukukundaki müteahhidin sorumluluğudur. Belirtmek gerekir ki, milletlerarası inşaat sözleşmelerdeki müteahhit - iş sahibi ilişkisinin sorunları, özellikle son yıllarda birçok büyük projeye ev sahipliği yapan Kazakistan bakımından ve hem iş sahibi hem müteahhit durumunda bulunan Türkiye bakımından büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda karşımıza çıkan ilk sorun, birden fazla hukuk sistemiyle bağlantılı olan inşaat sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların hangi hukuka göre çözümleneceği meselesidir. Tarafların uyuşmazlığa uygulanacak hukuku belirlemeleri, muhtemel sorunlarla ilgili hususların sonuçlarını önceden görebilme açısından son derece önemlidir. Çalışmamızda hukuk seçimiyle ilgili meseleler Kazakistan ve Türk hukukundaki Kanunlar İhtilafı Kuralları açısından değerlendirildi. Çalışmamızın ikinci bölümünde müteahhidin sorumluluk halleri ve bunların taraflar açısından doğurduğu hukuki sonuçlar, Kazakistan ve Türk hukukundaki ilgili düzenlemeler ve milletlerarası inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan FIDIC standart kuralları ışığında incelenmiştir. Önce, milletlerarası inşaat hukukundaki müteahhidin sorumluluk düzenine genel olarak değindikten sonra, inşaatın teslimden önceki ve sonraki sorumluluk halleri ayrı ayrı incelendi. Bu bağlamda belirtmek gerekir ki, inşaat faaliyetlerindeki teknolojik gelişmeler ve karmaşıklık dolaysıyla, müteahhide gittikçe artan sorumluluklar yüklenmektedir. Son bölümde üzerinde durduğumuz mesele de çok sorunlu olan müteahhit - iş sahibi ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüm yollarıdır. Bu bölümde milletlerarası inşaat uyuşmazlıklarının çözümünde çok yaygın olarak başvurulan tahkim yolu ve bu kurumun Kazakistan hukukundaki uygulaması ve sorunları incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially in the last years, the construction sector has opened to the competition of international scale and caused the construction work to increase, which has lead the different country members to come together. Thus, the construction contracts were tied up by more than one judicial systems. The synthesis of this context was the reason of judical problems. It is clear that in joins for a multinational construction project between two or more distinct national parties, there exist differences in technics, judicial systems and the points of views on the traditions of that parties. The subject of our thesis is the contractors' responsibility in an international construction law (under Kazakstani and Turkish laws). The problems arising from the relationship between the contractor and the owner of the project have serious importance for both Kazakstan, which is the place to realize projects, and Turkey, that is both the owner of the projects and the constractor. In this context, we face the issue of priority of the judicial systems of the countries, and should decide which country's system should be used when faced with disagreements. Determination of the competent law is crucially important for sides, that should foresee the possible result of the problem. In this study we have researched the issues of choosing the judicial systems that has been analyzed from the point of the conflicting rules of Kazakhstani and Turkish laws. The second chapter of this study is presented to the research of contractor's responsibility and its judicial consequences between sides, the regulations of the Kazakhstan and Turkey, and well known FIDIC standards in the international construction law. After an overview of the responsibilities of the contractor, we have studied separately its responsibility before and after submission of the constuction works. In this context we must point on that due to technological developments and complexity in the mentioned sector, the conditions of contractors are becoming harder because of increasing responsibilities. In the last chapter we focused on some methods of solving problems which resulted from problematic relationship between the contractor and the owner of the project. Furthermore we stressed on the international commercial arbitration, which is the widespread way of solution of international construction conflicts. We have also studied the Kazakstani aspect of this institution.