Sermaye şirketlerinde tasfiye, birleşme devir işlemlerinin vergi uygulaması açısından değerlendirilmesi
Analysis of capital companies with respect to tax implementation of liquidation, merger and transfer issues
  1. Tez No: 112871
  2. Yazar: SAYİME BALABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Ekonomik hayattaki gelişmeye paralel olarak kişiler bireysel girişimler yerine şahıs unsurunun arka plana itilip sermayenin ön plana çıkmasına ve riskin dağılımına imkan veren şirket şeklinde örgütlenmeyi tercih etmektedirler. Gelişmekte olan ülkelerden biri olan ülkemizde de sermaye birikiminin artması, sermayenin tabana yayılması ve adil gelir dağılımı hedefleri şirketleşmeyi teşvik edicidir. Sermaye şirketleri ile ilgili düzenlemelere hukuk sistemimizde esas olarak Türk Ticaret Kanunu'nda yer verilmiş, vergisel yönden gerekli açıklamalar Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılmıştır. Sermaye şirketleri özellikle 1980 sonrası dönemde sayısal olarak ve sermaye açısından önemli gelişim göstermiştir. Türk Ticaret Kanunu'nda şahıs şirketi ve ticaret şirketi ayırımına yer verilmiştir. Sermaye şirketi kavramı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almakta olup bunlar, anonim şirketler, limited şirketler ve eshamlı (hisseli) komandit şirketlerdir. Ekonomik nedenlerle kurulan şirketler verimliliklerini kaybetmeleri halinde ekonomik ve hukuki varlıklarına son vermektedirler. Sermaye şirketlerinin ekonomik ve hukuki varlığını sona erdirmesi tasfiye yolu ile olmaktadır. Şirketler bazen de hukuki varlıklarına son vermekle birlikte ekonomik hayattan çekilmemektedir. Bu da şirketlerin başka bir şirketle birleşmesi ya da başka bir şirket tarafından devralınması şeklinde olmaktadır. Şirketlerin sona erme yolu olarak 03.07.2001 tarihinde yürürlüğe giren 4684 sayılı yasa ile bölünme ve hisse değişimi kavramları vergi hukuku literatürüne girmiştir. Şirketlerin sona erme nedenleri ve şekilleri Türk Ticaret Kanunu'nda belirtilmiş olup konuyla ilgili vergisel düzenlemeler Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer almıştır. Ayrıca bu konuda Vergi Usul Kanunu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun.Katma Değer Vergisi Kanunu'nda da özel hükümler bulunmaktadır. Sermaye şirketlerinin sona erme yolu olan tasfiye, birleşme, devir konuları Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda açıklanmasına rağmen bu kanunlarda ekonomik gelişmeye bağlı olarak gereken değişikliklerin yapılmaması, bazı konuların yoruma bağlı olması nedenleriyle uygulamada özellikle vergisel yönden bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tasfiye işlemlerinin yıllar sürmesi, tasfiye memurlarının hukuki konularda yeterli bilgiye sahip olmaması, tasfiye halinde katma değer vergisi uygulaması, devir halinde katma değer vergisi indirimi gibi konular uygulamada ortaya çıkan sorunların bazılarıdır. Vergi hukuku sistemine yeni giren bölünme ve hisse değişimi konusunda ise sadece Kurumlar Vergisi Kanunu'nda düzenlemelerin yapılmış olması ve buna paralel olarak Türk Ticaret Kanunu.Sermaye Piyasası Kanunu, Rekabet Kanunu'nda bir düzenlemeye gidilmemişolması bu konuda çıkacak sorunların çözümünde büyük bir eksiklik yaratacaktır. Tasfiye, birleşme ve devir konusunda vergi uygulamaları sırasında ortaya çıkan sorunların çözümünde idarenin genelgeler, özelgeler şeklinde konuya yaklaşımından ve yargı kararlarından yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parallel to the developments in the economy, the organizational structure of the companies is the mainly based on capital and risk distribution rather than individual enterprises. Similar to the other developing countries.the targets of increase in the accumulation of capital.equal income distribution and dispersion of capital support the concept of corporation in Turkey. In our legal system, regulations regarding the capital corporations exist in the Turkish Commercial Law whereas the necessary explanations concerning tax takes place in the Corporate Tax Law. The amount of capital companies increased and developed after the 1980s. At the same time.there is a distinction between the individual and commercial companies. The concept of capital companies can be found in the Corporate Tax Law which can be classified as joint stock companies, limited liability companies and limited partnership companies. The firms that are established with economic reasons end up their economic and legal existence when they lose efficiency. Capital firms end up their economics and legal existence by means of liquidation. Sometimes.firms terminate their legal existence, however, they continue their economic performance. This occurs when a firm merges with another firm or when it is acquired by other firm. The terms of“split”and“share change”entered into the Tax Law literature through the 4684 Law that came in force on 3.7.2001 as a way of firms' termination. The reasons and the ways of firm termination are explained in Turkish Commercial Law where as the tax regulations related to this subject are organized in the Corporate Tax Law. There are also specific rules related to the issues mentioned above in Procedural Tax Law, Value Added Tax Law and the Law of The Procedure of Collection of Public Claims. Although liquidation, merger and transfer-the ways of terminating the capital companies-are explanied in Turkish Commercial Law.Corporate Tax Law.there are some taxation conflict arising from discretion and interpretation which occurs because of the failure of arrangements parallel to the economic development. Liquidation process which takes long time.value added tax application, ineffective functioning of merger and value added tax reductions during the process of transfer are some of the examples of the conflicts arising from the enforcements of the laws. Regarding division and change of shares issues recently covered only by Corporate Tax Law.it is necessary to mention that lacking of essential regulations that should also be covered by Turkish Commercial Law.Capital Market Law and Competence Law will cause great difficulties in solving problems in these respects. The conflicts elicited by liquidation.merger and transfer are solved by circulars and special decrees of the administration and decisions made by the judiciary. VII