Kur'an-ı Kerim ve Tevrat'ta Aile Hukuku ile ilgili ayetlerin karşılaştırılmalı bir incelemesi
Comparative study of the verses concerning Family Law in the Holy Quran and the old Testament
- Tez No: 112963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezimizin adı,“Kur'ân-ı Kerim ve Tevrat'ta Aile Hukuku İle İlgili Âyetlerin Karşılaştırmalı Bir İncelemesidir. Bu konuyu incelerken, ”aile hukuku“ ile birlikte ”ahvâli şahsiyye"yi esas aldık. Bu çalışmanın amacı; Kur'ân ve Tevrat'ta aile hukuku ile ilgili âyetler arasında mukayese yaparak, benzer ve farklı yönleri ortaya koymaktır. Giriş kısmında, Kur'ân-ı Kerim ve Tevrat hakkında genel bir değerlendirme ile birlikte aile hukuku kavramını inceledik. Birinci bölümde; şahıs kavramı, şahsiyetin başlangıcı ve son bulması, hısımlık (akrabalık), kölelik, haklardan istifade şartlan gibi konuları değerlendirdik. İkinci bölümde; evlilik hukuku, evliliğin sona ermesi, eşlerin karşılıklı hak ve ödevlerini, ana babanın çocukların şahsı ve mallan üzerindeki hak ve ödevleri, velayet ve vesayet gibi konuları ele aldık. Son bölümde ise; miras, terike üzerindeki haklar, miras manileri, mirasta derece ve mirasçıların hisseleri ile ilgili konulan içeren miras hukukunu inceledik.
Özet (Çeviri)
The name of our thesis is“Comparative Study of The Verses Concerning Family Law in The Holy Quran and The Old Testament”. While we study the subject, we discussed the“family law”and“personal status”. The purpose of this study is to compare the verses on the family law, in the Holy Quran and the Old Testament and to assert the similarities and the differences between them. In the introduction part; we researched the concept of family law according to the Holy Quran and the Pentateuch. In the first part; we explained the concept of personal, begining of personality and its ending, relationship, slavery and benefit from the rights and conditions of them. In the second part; we examined about the marriage law and the divorce, husband and wife's rights and duties against the other, parent's rights and duties on the children's personalities and properties, quardianship, executorship. At the last section; we discussed the subjects related to the inheritance, the rights on the heritage, handicaps on the inheritance, levels of the inheritance and parts of the heirs.