Türk Hukukunda gizli dinleme ve görüntüleme karşısında özel hayatın gizliliği ve korunması
  1. Tez No: 113092
  2. Yazar: İHSAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET B uçalışmada, teknolojinin günümüzde son derece gelişmesi ile özel hayatın gizliliğine yapılan saldırıların (özellikle gizli dinleme ve görüntüleme şeklinde) hukuki boyutu anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma beş bölüm altında anlatılmıştır. Birinci bölümünde, özel hayatın gizliliği kavramı ve sınırları anlatılarak, kişinin hayat alanları içinde özel hayat ve gizli hayat alanları tespit edilmiştir. Mukayeseli hukukta ve uluslararası bildirilerde özel hayatın gizliliği ile ilgili düzenlemeler bu bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde, Türk Hukukunda özel hayatın gizliliği anlatılmıştır. Önceki hukukumuzda ve günümüzde anayasalarda, kanunlarda özel hayatın gizliliği ile ilgili düzenlemeler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ceza Kanunu Öntasarısı ve Medeni Kanun Tasarısında, özel hayata ilişkin düzenlemeler de ayrıntılı bir şekilde bu bölümde anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, kitle iletişim özgürlüğü ile kitle iletişim organlarının özel hayatın gizliliğine saldırı şekilleri ve bunun hukuki boyutu belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, gizli dinleme ye görüntülemenin amacı, şekli ve kapsamı belirtilerek, haberleşme araçlarının denetlenmesi, özellikle telefonların dinlenmesi konusunda açıklamalar yapılmıştır. Organize suçlarla mücadelede kullanılan metotlar ile bilgisayarlar yolu ile özel hayatın gizliliğinin ihlali bu bölümde anlatılmıştır. Hukuka aykırı olarak gizli dinleme ve görüntüleme ile elde edilen delillerin yargılamada kullanılıp kullanılamayacağı konusunda doktrinde ve uygulamadaki farklı görüşlere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde, özel hayatın gizliliğine saldırı halinde kişinin başvuracağı hukuki yollar anlatılmıştır. Özel hayata saldırı halinde kabul edilen hukuka uygunluk sebepleri de bu bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT In this study, it has been tried to explain the legal dimension of the attack to the secrecy of the private life which had been caused by the technological innovations of this century (specially in the form of secret listening and televising). The study is explained in five parts. In the first part, by explaining the concept and the limitations of the secracy of the private life, it is determined, in the fields of personal life, the fields of private life and secret life. The arrangements related to the private life both in the comperative law and international proclamation are mentioned in this part. In the second part, the secrecy of private life in Turkish Law is explained. Looking at our old laws and the current constitution, the arrangements of the secracy of the private life are explained in detail. Moreover, in this part, the arrangements related to the private life are mentioned in the preliminary draft of the Criminal Code and also in the draft of the Civil Code. In the third part of the study, the freedom of mass media and the forms of the attack to the secrecy of the private life and also its legal dimension are pointed out. In the forth part, the purpose of secret listening and televising, its form and extent are mentioned so that in the supervising of the communicative tools, specially in the subject of the phone listening, there are given explanations. The methods which are used in the struggle against the organized crimes and in the violation of the private life by means of the computer using are also explained in this part. The point of views about whether the evidences obtained by the secret listening or televising against law could be used in judgement are located differently in doctrine and in application in this part. In the last part of the study, the legal ways of personal application in the case of any attack to the secrecy of private life is mentioned. In the case of any attack to the private life, the reasons of the suitability to the law is explained.