Türk ekonomisinde kadının yeri
- Tez No: 113093
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN TÜRKBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
-I- ÖZET Emek üzerine yapılamış bilimsel çalışmalarda,kadın emeği, günümüze kadar gelen sürede ya göz ardı edilmiş ya da çok üstün körü olarak ele alınmıştır. Diğer yandan, kadın emeği sosyal politikalar düzenlenirken ve işgücünün sorunları tartışılırken, genel ekonomik yapı içinde genellikle önemsenmemiştir. Türkiye'de kadınların işgücü piyasasına katılmalarındaki yetersizlik ve dengesizlik, onların bu piyasa içinde marjinalleşmesine neden olmaktadır. Bu durum; hem kadın işgücünün içinde bulunduğu elverişsiz koşulların var olmasına, hem de bu koşulların devamlılığı için uygun zeminler hazırlamaktadır. Türkiye'de kadın işgücü tarım-dışı faaliyetlere çok düşük oranda katılmakta, tarım-dışı faaliyetlere katılanların büyük çoğunluğu ise düşük statülü işlerde istihdam edilmektedirler. Ayrıca tarım dışı faaliyetlere katılma açısından kadınlarla erkekler arasında büyük farklar olduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we look at the studies written on labour, it is seen that the labour of feminine is either neglected or mentioned a little. Very little importance has been given while the social policy is arranged or labour power is discussed in the economical structure. The insufficieny of feminine power in the labour in Turkey causes them to take a very small place in the society. This shows the inconvenience situation of the feminine in the working field as well as the society and it will also continue in the same way. In Turkey females have duty of few importance and also low-status jobs except agriculture. Due to this, there is a significant working difference between the males and females.