Bölgesel kalkınma hedefleri açısından GAP ve GAP bölgesinin başlıca özellikleri
- Tez No: 113095
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET insanlığın varoluşundan bugüne kadar Dünya üzerinde çok sayıda bayındırlık projesinin hayata geçirildiğine tanık olmaktayız. Tarihsel süreç içerisinde basitten karmaşığa doğru bir gidiş eğilimi sergileyen bu projeler ile ilgili olarak çeşitli çevreler tarafından yapılan sınıflandırmalar arasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmesine devam edilen Güneydoğu Anadolu Projesi, daima seçkin bir yere sahip olmuştur. Güneydoğu Anadolu Projesi'ni diğer projeler arasında ayrıcalıklı bir konuma yükselten unsurlar arasında; iktisadi açıdan yaratacağı büyük üretim kapasitesi artışının yanı sıra, gerek ülke, gerekse bölgesel bazda sosyal açıdan son derece önemli değişim ve dönüşümlere yol açacak olması başta gelmektedir. Çalışmamızda; 2000'li yıllara adım atmaya hazırlandığımız bu dönemde, Türkiye'nin uğrunda çok büyük fedakarlıklara katlandığı ve adeta tüm umutlarını bağladığı Güneydoğu Anadolu Projesi'nin geldiği son durumun incelenmesini ve bu doğrultuda birtakım sonuçlar ortaya koymayı amaçlamaktayız. Projeyi tarihsel gelişim süreci içerisinde ele alarak günümüze kadar incelemek ve günümüzde gelinen aşamayı ortaya koyarak gelecekte yapılması öngörülen hususlara değinmenin, amacımıza ulaşmada en isabetli metot olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Man had produced many projects of public works since his existance on the world. Southern - east Anatolian Project, which is build by Turkey, has got a very distinguished place among the classifications made by various grups of people about these projects that shows a trend goes from simple to complex. Among the facts which makes Southern - east Anatolian Project distinguished from others is the great changes it will cause in the social lives of both the South - east Anatolian Region and the whole country; besides the enormous increase the project will provide in the amounts of production when it's considered from the view of economics. In our study, we intend to put forward the level where Southern - east Anatolian Project has come and make some statements about the project that Turkey has sacrificed most of her sources and relied on her hopes, in this period which we are taking the necessary preucations just before the year 2000. We consider that the best method for reaching our goal is to study the historical progress of the project from the beginning, put forward the level which the project has reached today and foresee the cases should be done in future for the sake of the project.