Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının organlık sıfatları üzerinde yargı yolu ile denetim
- Tez No: 113094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Mahalli idareler, günümüz yönetim anlayışında gittikçe önem kazanmakta ve adeta demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak görülmektedir. Mahalli idareleri önemli kılan unsurların başında; bu idarelerin özerk, tüzel kişiliğe sahip olması ve karar organlarının seçimle işbaşına gelmesidir. Mahalli idareler özerk olduklarından bağımsız olmayıp, merkezi yönetime bağlıdırlar. Mahalli idareler merkezi yönetim tarafından denetlenmektedirler. Ancak, mahalli idarelerin seçilmiş organlarının organlık sıfatlarını kazanmaları ve kaybetmeleri sürecindeki denetim görevinin, merkezi yönetime değil, bağımsız ve tarafsız bir organa verilmesi gereklidir. Zira, bu mahalli idarelerin özerkliğinin ve demokratik kimliğinin varlığı için kaçınılmaz bir şarttır. Bu çalışma, mahalli idarelerin seçimle gelen organlarının organlık sıfatlarını kazanmalarına ve kaybetmelerine ilişkin denetimin hangi organlar tarafından, nasıl uygulandığı, bu konudaki uygulama ve uygulamaya ilişkin aksaklıklar ile çözüm için ileri sürülen önerilerin açıklanması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to today's administration understanding, local governments are going more and more importance and evaluated as a unigue point of democracy. One of the most important points that makes local governments estimable is that they are autonomous, has a juridical personalitiy and legislation organs are elected. Since local governments are autonomous, they are not independent and are dependent to central administration. Local governments are supervised by central administration. But, controlling duty in the period of goinging and losing characteristic of the elected organs of the local governments must be given to an independent and impartial organ not to central management. This is a inevitable condition fordh existance of autonomy and democratic identity of local governments. This study has been prepared in order to explain the some problems such as which organs supervise the local governments regarding the gaining and losing characteristic of their elected bodies, how this supervision is implamented, what type of solutions may be proposed which are deemed appropriate for the situation under consideration.