Abdullah b. Ömer'in hayatı ve hadis ilmindeki yeri
- Tez No: 113097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız Abdullah b. Ömer (ö.73/693)'in hayatı ve hadis ilmindeki yeri hakkındadır. Ergenlik çağından önce İslam dinine girmiş ve Resûlullah (s.a.v) ile beraber bir çok savaşa iştirak etmiştir. İbn Ömer (r.a) Hz. Osman'ın şehadetinden sonra meydana gelen Cemel ve Sıffın savaşlarına katılmamıştır. Fitne ortamından uzak durmuş ve tarafsız kalmayı tercih etmiştir. Yapılan hilafet tekliflerini şiddetle reddetmiştir. Seksen dört yaşında Mekke'de vefat etmiş ve Muhacirler kabristanında Fah denilen yere defnedilmiştir. İbn Ömer (r.a) Hz. Peygamberi çok seviyor, O'nu adım adım takip ediyor, hareketlerini izliyor, kavli ve fiili sünnetini taklit ediyordu. Bundan dolayıdır ki o, sünnetin zahirine (şekli) bağlılığıyla tanınmış ve bu eğilimin öncüsü olarak addedilmiştir. Fukaha-i Seb'a'dan (Yedi Fakih) kabul edilmiştir. Medine fıkıh ekolunun temsilcilerindendir. Fetva verme konusunda çok hassas davranırdı. Ebû Hüreyre'den sonra en çok hadis rivayet eden sahabidir. Müksirun'dandır. Toplam iki bin altı yüz otuz hadis rivayet etmiştir. Birçok talebe yetiştirmiştir. İbn Ömer'in (r.a) hadisleri, değişik hadis kaynaklarında geçmiştir. Bu konuda en fazla ön plana çıkan eser ibn Hanbel'in Müsned'idir. Allah'ın selamı ve merhameti üzerine olsun. Amin.
Özet (Çeviri)
Our research is about Abdullah b. Omar (Ö.73/693) life and his place in hadith. He became a believer of the prophet before he won a child and participated in a lot of war with the prophet. Abdullah didn't participate in Carnal and Sıffın Wars after the death of Osman (r.a) and also he didn't in volve in cedition and prefered to be impartial. He rejected all the offers to be halifah. He died at the age of eigthty four in Makkah and was buried in graveyard of emigrants which is called Fah. Ibn Omar was been with the Prophet. He was following him and imitating his speech and acts entirely. That` s why he has been known to be faith in form of hadith and has been accepted to be the pioneer of this tendency. Ibn Omar was accepted as one of the seven jurists and he was one of the representatives of Madina school of jurisprudence. He was too sensitive to give out his opinion about problems. He is the second one who transmitted hadith most following Abu Hureyra. He is one of the Muksirun. He transmitted 2630 hadiths. He trained a lot of student Ibn Omar's reports have been mentioned in various sources of hadith. One of the most distinguished one is Ahmed b. Hanbel's work which is called Musned. Peace be upon him, God's mercy, amen.