Adaletin hukuktaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 113098
  2. Yazar: DERYA KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İnsanların varlıklarını devam ettirebilmeleri için, toplum halinde yaşamaları gerekmektedir. Toplum halinde yaşayış ise, birtakım kurallara uymayı da beraberinde getirmektedir ki, bu kurallardan biri de hukuk kurallarıdır. Ancak yürürlükte bulunan hukuk kurallarının yetersizliği karşısında insanlar daha iyi, daha doğru bir hukuk düzeni arayışı içine girmişler ve zihinlerde oluşan bu hukuka“adalet”demişlerdir. Adalet hukukun asıl amacı ve hedefidir. Hukuk en sonunda adaleti gerçekleştirmek ister. Aslında hukukun düzen sağlama, toplumsal ihtiyaçları karşılama gibi bir çok amaçları vardır. Ancak adalet bu amaçlar arasında, hukukun asıl amacı olması sesebiyle, bir üstünlük taşımaktadır. Hukuk kuralları adaleti yansıttıkları ölçüde, bağlayıcılık ve meşruiyet kazanabilirler. Aksi takdirde hukuk, bir kaba güç olmaktan ileri gidemeyeceği gibi, kişilerin bu kurallara uyma yükümlülüğünden de bahsedilemez. İnsanların adaletsiz bir hukuk düzeninde yaşamaları, bu düzeni devam ettirmeleri de mümkün değildir. Adalet ise formal bir düşüncedir ve uygulanabilmesi, başka bir deyişle insan ilişkilerini düzenlemek üzere hukuk normları kimliğine girebilmesi için bir içerik kazanması gerekir. Adaletin içeriğini eşitlik, özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi evrensel hukuksal değerler oluşturmaktadır. -Bu değerler, evrensel olarak kabul görmüş değerlerdir. Us ve etik tüm insan varlığında var ve özdeş olduğundan dolayı, tüm insanlar için aynı değerlerin de geçerli olduğu söylenebilir. Ancak bu değerler aynı zamanda bir değişme ve ilerleme olanağını da içermekte, bunların içeriklerinin de belirlenmesi gerekmektedir. İçeriklerinin belirlenmesinde ise istenç, inanç ve eylem özgürlüklerini kapsamak üzere bir bütün olarak özgür bir ortamın olması bir önkoşuldur.Ill Adalet denince akla aynı zamanda mahkemeler de gelmektedir. Yargısal adaletin sağlanmasında hakimlerin nitelikleri yanında, yargı bağımsızlığı da çok büyük bir öneme sahiptirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The people who want to survive their lives must live together. Also living together brings some of the regulations which are called law regulations. So. because of lack of law regulations, Human Beings tried to find the best law regulations and they called“'justice”which they thought for law in their mind. Justice is the main aim and target of law. Finally, the law wants to establish the justice. In fact, law has a lot of aims. For instance: providing the system, meeting the social necessities. So, the justice is the main aim among these aims. That is why justice has superiority. The law regulations which reflect the justice have conformity and legality. Otherwise the law can not go forward of being unmannerly and rough power and also you can not mention about the responsibility of the members of the society to obey the rules. The people who live in injustice system, can nor protect this system. Justice is a formal thought and implementations of the justice or in another word in order to regulate the Human Beings relationships and to have the identity of the law norms, it must have content. The content of justice consists of universal law values like freedom, equality, democracy and human rights. These values have been accepted as universal values. In human life mind and ethics are same and identical. So it is said that the same values are valid for the whole people. But these values contain the possibility of variation and development. It i>> necessary to designate the content of these values. Also in designating the contents of these values by containing resolution, belief and action freedom, ii is the first condition to provide environment for the entire freedom. While saying justice, also one remembers the courts. Beside the quality of judges in providing judicial justice, judgement independence has also great importance.