Hijyen eğitimi ve önceden dağıtılacak ORS paketlerinin ishalin ve buna bağlı malnütrisyonun önlenmesine etkileri
İmpact of hygiene education and ORS distribution to families on the prevention of diarrhoeal diseases and malnutrition due to them
- Tez No: 11313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
_ 2â - ÖZET 0-24 aylık çocuğu olan annelere hijyen eğitini yapmakla ishalin ne ölçüde önlenebileceğini ve evlere önceden ORS paketleri dağıtmakla ishale“bağlı malnütrisyon ve mortalitenin ne ölçüde önlenebileceğini araştırmak amacıyla 1989 Mayıs - Ekim ayları arasında Ulaş Kasabasında yapılan bu çalışmada; ishalin en çok Temmuz - Ağustos aylarında görüldüğü, bu aylarda küçük çocukların %25-32'nin ishale yakalandığı ve buna paralel olarak bu aylarda çocukların %33-35' nin ağırlıkça malnütrisyon riski altında bulunduğu gözlenmiştir. Gerek hijyen eğitiminin gerekse evlere önceden ORS paketi dağıtmanın ishal mortalitesi ve malnütrisyon morbiditesi üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu durumun, kontrol grubundaki kadınların da, bilgi, tutum ve davranışlarının deney grubundakilerle büyük ölçüde benzerlik göstermesinden ve bununda, bölgenin uzun yıllardır ”Eğitim Araştırma Bölgesi" olması nedeniyle, kadınların yeterli sayılabilecek düzeylerde eğitilmiş olması ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 25 SUMMARY IMPACT OP HYGEEE EDUCATION AND ORS DISTRIBUTION TO FAMILIES ON THE PREVENTION OF DIARRHOEAL DISEASES AND MALNUTRITION DUE TO THEM This study was performed in Ulaş subdistrict, of Sivas, in 1989. The aims of the study were : to mate observations on the impact of“hygiene edu cation”and“distribution of ORS packages to families”who have children 0-24 months of age-in regard to both prevention of diarrhoeal diseases and either mcafcality or malnutrition due to them. Ho statistically significant, positive effects of either“hygiene edu cation”or“distribution of ORS packages”were observed on the prevention of diarrhoeal diseases and malnutrition due to diarrhoeal diseases. These findings were attributed rather to the well - information of the controls on the management of diarrhoeal diseases and to the well - use of health services by controls, as well as the study groups, than to the inef fectiveness of hygiene education and ORS distribution.