Gonad yetersizliğinde suprarenal ve hipofiz dokusunda meydana gelen fonksiyonel ve morfolojik değişikliklerin ışık ve elektronmikroskopi açısından incelenmesi
Light and electron microscopic investigation on the functional and morphological changes occuring in the suprarenal and hypophysis tissues in gonad insufficiency
  1. Tez No: 11314
  2. Yazar: H.ERAY BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
78 6. ÖZET Gonad Yetersizliğinde Suprarenal ve Hipofiz Dokusunda Meydana Gelen Fonksiyonel ve Morfolojik Değişiklikler in Işık ve Elektronmikroskopi Açısından İncelenmesi Bu çalışmada, deneysel kriptorşidizm sonucu olarak geliştirilen testis yetersizliğinin, 21 günlük ve 3 aylık sıçanların adrenal korteksi ile hipofiz bezinin adenohi- pofiz bölgelerinde oluşturduğu değişiklikler ışık ve elek- tronmikroskobu düzeylerinde incelenmiştir. Adrenal bezin ışık mikroskobu kesitleri Mallory-Azan hipofiz kesitleri de Asit fuksin-Anilin blue boyama yön temleri ile boyanmışlardır. Elektronmikroskobu için alı nan kesitler, uranil asetat-kurşun sitrat kontrast boya masına tabi tutulmuş, Jeol 1000 elektronmikroskobunda çe kimleri yapılıp değerlendirilmiştir. 21 günlük kriptorşid sıçan adrenal bezinin zona re ticularis ve hipofizin adenöhipof iz bölgelerinin ışık ve elektronmikroskopik incelenmesi sonucu, hipertrofik görü nümlü hücre organelleri gözlenmiştir. Buna karşın, erişkin kriptorşid sıçanlarda bu bölgelerin normal görünümlü olduk ları saptanmıştır. Bulgularımız, bu konuda yapılmış çalışmalara paralel lik sağlamış olup, hipofiz, adrenal ve testis dokuları a- rasındaki etkileşimin açıklanması açısından da, çalışmamızın amacına ulaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Light and Electron Microscopic Investigation on the Func tional and Morphological Changes Occuring in the Suprare nal and Hypophysis Tissues in Gonad Insufficiency. In this work, the changes brought about by testes insufficiency as a result of experimental cryptorchidism on the adrenal cortex and adenohypophysis regions of the hypophysis of 21-day and 3-month old male rats have been investigated at light and electron microscopic levels. The light microscope sections of the adrenal gland were stained using the Mallory-Azan method and the hypo physis sections were stained with Acid fuc sin-Aniline blue. The electron microscope sections were subjected to uranyl acetate-lead citrate contrast staining, their micrographs were taken using Jeol-lOOC electron microscope and evaluated. Cellular organelles with hypertrophic characteristics have been observed following light and electron microscope examination of the zona reticularis of the adrenal glands and adenohypophysis regions of the hypophysis of 21-day old rats with^cryptorchidism.On the other hand, it has been established that in adult cryptorchid rats these regions appeared to be normal. Our findings were found to be in conformity with those of previous investigations on this subject and have. contributed towards enlightening the interaction between hypophysis, adrenal and testes tissues.