Suyun döngüsündeki oluşumların seramik yüzeylerde yorumu
The Comment of the formations of the hydrological cycle in ceramic surfaces
- Tez No: 113363
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET“Suyun Döngüsündeki Oluşumların Seramik Yüzeylerde Yorumu”konulu çalışmanın içeriğinde; suyun doğal koşullarda, hidrolojik çevrim ile meydana gelen yer bilimsel (jeolojik) ve iklimsel (klimatolojik) oluşumları irdelenmiş; suyun döngüsü ile oluşan doğal doku ve yapısal ilişkiler seramik çalışmalarda yorumlanmıştır. Hidroloji, Jeoloji ve Klimatolojinin verilerinden yararlanılan çalışmanın birinci bölümünde, suyun döngüsüyle meydana gelen oluşumlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, uygulamaların temelinde yer alan düşünsel yaklaşımın dile getirilmesine,uygulamaların değerlendirilmesine, suyun döngüsüyle oluşan dinamizm ve dengenin ; kil ve sırın yarattığı doğal dokulardan yararlanılarak bir yorumlamaya gidilmesine çalışılmıştır. Bu çalışmada; ekolojik dengenin bir parçası olan, hidrolojik çevrimdeki oluşumlar esin kaynağı olarak seçilirken, kirletmeye ve yitirmeye başladığımız“su”yun önemine de seramik sanatı araçları kullanılarak dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The content of this report which is called“The Comment of The Formations of The Hydrological Cycle in Ceramic Surfaces”emphasized the geological and climatological formations that occure by hydrological cycle and commented the natural textures and structural relations which are formed by hydrological cycle in ceramic applications. The formations that occure by hydrological cycle is explained in the first chapter of report which used datums of Hydrology,Geology and Climatology. In the second chapter, the thougt which is situated in the base of application is explained. Applications are examined through the dynamics and balance that are formed by hydrological cycle. The natural textures that is created by clay and glaze is used to interpret the hydrological cycle. The formations in hydrological cycle which are pieces of the balance of ecologic system are choosen as the source of inspiration. So, this report intends to emphasize the importance of“water”, which has been dirtied and misused, by using the materials of ceramic art.