Çorum toprak sanayii malzeme sahası olarak Sazköy killerinin etüdü
The Investigation of the Sazköy clays as meterial deposit for Çorum brick and the industry
- Tez No: 346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Metin Arslan, yüksek lisans tezi, Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Mayıs, 1987. Çorum toprak sanayicilerinin toprak malzeme aldığı sahaların tarımsal değeri yüksektir. Çorum Valiliği ta rafından tarımsal değeri düşük alternatif malzeme saha ları tesbit edilene kadar, bu sahalardan kontrollü ola rak toprak alınmasına izin verilmektedir. Alternatif etüd sahası olarak Çorum Sazköy civarı seçilmiştir. Sahada ve örnekler üzerinde olmak üzere iki şekilde çalışma yapılmıştır. Malzeme sahası Çorum merkezine toplam 44 km olup, 250 m stabilize yol yapımını gerektirmektedir. Üzerinde incelemenin yapıldığı killer Eosen filiş içinde yer al maktadır. Eosen filiş fasiyesi; kil, kumlu kil ve kumta- şmdan oluşmaktadır. Killer; kuvars, Mg-klorit, Fe-klo- rit, illit ve kalsit minerallerinden oluşmaktadır. Kil tabakalarının kalınlığı 100 ile 500 cm arasında değiş mektedir. Kalınlığı 5 cm yi geçmeyen kumtaşı killerle ara tabakalıdır. T S 1901' e uygun olarak alınan örnekler 1 mm ince likte ögütülmüştür. TS 4792, TS 705 ve TS 4562 'de belirtilen mo- todlarlaj plastiklik suyu, kalıplanma kabiliyeti, kuruma durumu, doğrusal kuruma küçülmesi, kuru kırılma dayanımı, pişme durumu ve rengi, toplam doğrusal küçülme, sertlik, iii.IV su emme, basınç mukavemeti, zararlı kireç manyezi ve do na dayanıklılık özellikleri belirlenmiştir. Materyalin öğütülerek 900-1000 °C pişirildiği takdir de tuğla-kiremit imaline uygun olduğu anlaşılmıştır. 3 22.123.000 m rezervi olan killer yumuşak ve sert küskülük klasmdadır. Bu rezerv Çorum toprak sanayiinin yaklaşık 43 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek değerdedir,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE SAZ KÖY CLAYS AS MATERIAL DEPOSIT FOR ÇORUM BRICK AND TILE INDUSTRY Metin Arslan, M.S. thesis, Gazi University, Institute of Science and Technology, May, 198". The areas of material, which are used by the soil industrialists of Çorum, have high agricultural value. The. governer of Çorum has allowed them to use these areas under his control until the detection of the new deposits which are in non agricultural land.. The Çorum Sazköy area and its around has been thought as an alternative area and was investigated. The study has been carried out on the land and on samples. The studied area is 44 km far away from the center of Çorum and it consists Eosen flysch. The Eosen flysch fades are consisted of clay, sandy clay and sandstones. The clay is composed of quartz. Mg-chlorite, Fe-chlorite, 111 ite, calcite and other clay minerals. The thickness of clayey layers are varied abaut 100 cm and 500 cm. The sandstones, generally thinner than 5 cm, are interbedded with clay layers. The samples collected in accordance with TS 1901 and had been grained under the 1 mm diameter. Water plasticity moldability,for drying condition, linear drying shrinkageVI dry breake resistance, sinterization capability, sinterization colour, cumulative linear shrinkage, hardnes, water absorbtion, pressure resistance, harmfull calcite - magnezite content and criogenre resistance properties of the samples have been defined in accordance with Turkish Standards 4792, 705, and 4562. It has been understood that brick and tile examples made of the new material sintering at 900-1000 C, have saticified mechanical properties in acordance above mentioned Turkish Standards- Our calculation declined that the Çorum rezerves, consisting of 22.123.000 m3 are sufficient for abcut 43 ye?x consomation of actual Ço rum' s brick and tile industry.