Kemalist Dönem toplumsal cinsiyet politikası ve kadın hareketi çerçevesinde Sabiha Sertel üzerine bir inceleme
Gender policy and woman's movement during Kemalist era: Analyses on the thought of Sabiha Sertel
- Tez No: 113365
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLİN ÖZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Toplumsal cinsiyet politikaları, uluslaşma projelerinin asli öğelerinden biridir. Her devlet belirli bir toplumsal cinsiyet politikası izleyerek kadınlar ve erkekler için uygun olan ve olmayan roller, davranışlar ve kimlikler belirleyerek bir toplumsal cinsiyet rejimi kurar. Bu çalışmada, Sabiha Sertel düşüncesi temel alınarak Kemalist dönem toplumsal cinsiyet politikasının ve kadın hareketinin eleştirel bir okuması yapılmıştır. Çalışmada Kemalist dönem toplumsal cinsiyet politikası ve kadın hareketi Sabiha Sertel düşüncesinin sağladığı zengin malzeme ışığında ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Çalışma, Sertel düşüncesinin, Kemalist dönem toplumsal cinsiyet politikasının ve kadın hareketinin kapsamlı ve özgün bir eleştirisi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda Sertel düşüncesi, Kemalist dönemde ortaya koyduğu alternatif yaklaşımla, Türkiye'de kadın tarihi çalışmalarında üzerinde durulması gereken önemli bir boyuta işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Gender policies constitute one of the main elements of nationalist projects. Every state constructs its own gender regime by formulating certain gender policies that specifies the roles, behaviors patterns and identities of men and women. This study aims to analyze the gender policy and women's movement during the Kemalist Era with an emphasis on the thoughts of Sabiha Sertel. In this regard, the thoughts and ideas of Sabiha Sertel are taken as the basic reference point for an evaluation of the period in question within the context of women's history. The study argues that Sertel' s ideas on the women issue prove to be a critical evaluation of the Kemalist gender policy and women's movement. By constructing an alternative approach to the women issue, Sertel' s ideas points out to a very significant dimension of women's history in Turkey and her works carried out in this specific filed.