Dairesel ve küresel elemanlarla doğanın ritim ilkelerine uygun düzenlemeler
Compositions with spherical and cirrucilar forms in nature's ritm priciple
  1. Tez No: 113374
  2. Yazar: HAKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım 'Dairesel ve küresel elemanlarla doğanın ritim ilkelerine uygun düzenlemeler' konusunun teorik altyapısını, tarihsel süreç içindeki yerini, formlar ile sanat formlarının ilişkilerini kapsar. İkinci kısım, teorik boyutun sanatsal eylem olarak yönlendirdiği çalışmalar ile doğadaki elemanların ritim ilkeleri doğrultusunda yapılan iki ve üç boyutlu sanat eserlerinden oluşur. Çalışma kapsamında sanatsal gereç olarak geleneksel malzemeler olan tuval ve boya kullanıldığı gibi, çalışma disiplini içinde gelişen uygulamalar gereği hazır nesneler, kağıt hamuru, silikon gibi gereçlerden de faydalanılmıştır. Sanatçı kişilik, doğa karşısında alınmış tavırdır ve bir çeşit etkilenmedir. Doğa, zengin değerlerle doludur ve kim ondan bir şey isterse, fazlasıyla bulur. Sanat tarihi, doğa hakkında söylenmiş sözlerle doludur. Bununla beraber çağımız sanatçısının bilincinde, doğanın bambaşka bir yeri vardır. Bugün, ortak platformlarda çalışan birçok bilim adamı, sanatçı, düşünür buluşabilmekte ve olumlu etkileşim içinde olabilmektedirler. Bu türlü bir etkileşim sanatın çalışma alanın genişletecek ve sanatçıların doğaya bakış açısı değişecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study contains two parts. First part is theorotical background of 'Compositions with circular and spherical forms in the nature's ritm priciple, its place in historical perspective and relations of these forms with artistic forms. Second part is formed the dimension of theoritical background is directed to artistic action which is created two and three dimensional art works. Canvas and paint used as traditional mediums alongside the ready made objects, paper pulp, silicon in developmental disipline. Artistic personality is an attitude towards to the nature and a kind of getting impression from it. Nature is full of rich values and who wants to get a thing form it, finds it fully. Art history is full of words which is said about nature. In addition, nature has a very distinct place in the concious of modern artist. Today, many scientists, artists, philosophers can work on the same platform in an affirmative interaction. That kind of interaction will make broader art's working area and change artists' way of looking to the nature.