Enflasyon hedeflemesi
Inflation targeting
  1. Tez No: 113373
  2. Yazar: AHMET SABRİ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
ÖZET Son yıllarda dünyada yüksek enflasyona sahip çok az sayıda ülkeden birisi Türkiye'dir ve bu sıralamada sürekli olarak yükselmektedir. Türkiye, 2001 yılında ortalama yüzde 54,4 düzeyinde gerçekleşen enflasyon oranı ile ancak Angola, Beyaz Rusya, Kongo ve Zimbabwe'yi geride bırakabilmiştir. Türkiye ekonomisinde son on beş yıllık süreçte yaşanan kronik enflasyonun temel kaynağı genişletici maliye politikalarıyla ulaşılan kamu açıkları olmuştur. Ancak, 1996 sonrasında faiz dışı bütçe açıkları azalırken ve hatta 2000 ve 2001 yıllarında önemli ölçüde faiz dışı fazla verilirken, enflasyon yüksek ve dalgalı seviyesini korumuştur. Özellikle son on yıllık dönemde enflasyon kendi kendini besleyen bir yapıya geçmiştir. Bunun da nedeni enflasyonist beklentiler ve geriye dönük endeksleme alışkanlığı ile enflasyonda oluşan katılık (inertia) olmuştur. Kamu ve özel sektör fiyat ve ücret belirleme sürecinde beklentilerini oluştururken geçmiş enflasyon düzeyine bakmaktadırlar. 2000 yılı programı döviz kurunu nominal çapa olarak kullanıp enflasyonist beklentileri kur hareketlerine yönlendirerek enflasyondaki katılığı kırmayı amaçlamıştı. Ancak program başarısızlığı bu katılığın kırılması ihtiyacını ortadan kaldırmadı. 2001 yılı Şubat ayındaki finansal kriz sonrasında hükümet“Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı”nı Mayıs ayında uygulamaya koymuştur. Programın temel stratejilerinden biri dalgalı döviz kuru sistemi altında kısa dönemde enflasyon hedeflemesine geçilmesidir. Buradaki yaklaşım, enflasyondaki katılığın giderilmesi için gerekli nominal çapayı sağlayacak olan enflasyon hedeflemesi sistemini itibarlı ve güvenilir bir şekilde kısa sürede kurmaktır. Bu sürece yapısal reformların da katkıda bulunacağıöngörülmüştür. Bu strateji, 2002 yılı Ocak ayında IMF ile imzalanan ve 2002- 2004 dönemini kapsayan Stand-by Anlaşması'nda da korunmuştur. Bu perspektif altında, T.C. Merkez Bankası Kanunu'nda Nisan 2001'de yapılan değişiklikle Banka, fiyat istikrarını tek amaç olarak taahhüt etmiş ve bu amaca yönelik olarak kendi belirleyeceği para politikasını kendi araçları ile uygulayacağı şeklinde araç bağımsızlığını kazanmıştır. Enflasyonla mücadele doğrultusunda Merkez Bankası gerekli ön koşullar sağlandığında 2002 yılının son döneminde enflasyon hedeflemesi sistemine geçmeyi tasarlamaktadır. Bu süreçte Merkez Bankası para bazını ara hedef olarak kullanmaktadır. Diğer taraftan, kamu açığının azaltılmasında kritik öneme sahip olan mali uyum ve yapısal reformlar enflasyondaki katılığın kırılması açısından da anahtar rol üstlenmişlerdir. Bu sürecin şekillendireceği ortamda merkez bankası anti-enflasyonist politikalar izleyebilir ve Hazine yüksek reel faiz yükünü taşıyabilir ve hatta azaltabilir. Öngörülen bu gelişmeler altında, enflasyonist beklentilerin aşağı çekilmesinde para politikasının baskınlığı ortaya çıkacaktır. Bu tezde, uzun yıllardır yaşanan kronik ve yüksek enflasyonla mücadelede enflasyon hedeflemesi alternatif bir sistem olarak görülmektedir. Çünkü, enflasyon hedeflemesi sistemi güven, şeffaflık ve sorumluluk üzerine kurulmuştur. Enflasyondaki katılığın giderilmesine yönelik olarak uygulanacak programlarda bu prensipler para ve maliye otoriteleri tarafından izlenmelidir. Ancak, enflasyon hedeflemesi sistemine geçilmeden önce ekonomideki mali baskınlığı azaltmak için kamu açığı ve borç yükü önemli ölçüde azaltılmalıdır. Bu, enflasyon hedeflemesine geçiş için ön koşuldur. Bunun yanı sıra, enflasyon hedeflerine ulaşılırken yapısal reformların hayata geçirilmesi enflasyonist beklentilerin aşağı çekilmesine yardımcı olacaktır. Fiyat esnekliklerinin artması ve piyasalardaki dengesizliklerinIV azaltılması ile yapısal reformlar büyümeye destek olurken, anti-enflasyonist sürecin maliyetini de azaltacaktır. Diğer taraftan, tezde kullanılan ekonometrik modelin sonuçları Türkiye'de son yirmi yılda yaşanan enflasyonist süreçle tutarlı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey is one of the few remaining high-inflation countries in the world. Since, 1990, Turkey has steadily climbed the ranks of high inflation countries, so that in 2001 it made the top five, with an annual average inflation rate of 54,4 percent, with only Angola, Belarus, the Democratic Republic of Congo and Zimbabwe higher. In the last 15 years Turkey's economic experience has come to be closely linked with chronic inflation, at first because of loose fiscal policy. Although the fiscal position has since improved significantly, inflation has taken on a life of its own, and appears to have become inertial. Excluding nominal interest payments, which largely reflect ongoing inflation, the primary public sector balance has been in modest deficit from 1996 to 1999, followed by significant surplus in 2000 and 2001. With the fiscal fundamentals increasingly sound, inflation has taken on more of self-fulfilling character. It meant that, inflation continued to increase, and took on its own life, linked less closely to fundamentals. The stabilty stems from inertia generated by expectations and bacward-looking indexation. In their wage and price setting behaviour, private firms and the public sector form expectations about future inflation by looking at past inflation. The use of the exchange rate as a nominal anchor in the 2000 program was intended to break inertial inflation, by concentrating inflation expectations on pre-determined exchange rate movements. However, that program failed, the need to reduce inertia remains. After the financial crises in February 2001, the government started to implement“The Program for the Transition to the Strong Economy”in May 2001. One of the main strategies of the Program was the adoptation of the inflation targeting under the floating exchange rate regime. While structural measures can help, the early and credible introduction of inflation targetingVI could provide the clear nominal anchor that is needed to overcome inflation inertia. This strategy is also maintained in the Stand-by Agreement with IMF, which was signed in January 2002 for the period of 2002-2004. In this perspective, the Law of the Central Bank is amended in April 2001, by the new law, the Bank undertook the institutional commitment to price stability as a primary goal and obtained instrument independency for the implementation of its own monetary policy towards that goal. In order to combat the inflationary pressures, the Central Bank of Turkey is planning to move to formal inflation targeting in the later periods of 2002, when inflation stabilizes and further technical work is done. In the meantime, it is informally targeting inflation with base money as the intermediate target. Under this perspective, the Central Bank will direct monetary policy to reduce the inflation rates towards the targeted levels. On the other hand, fiscal adjustment and structural measures that the fiscal deficit can be financed are key to breaking the inflation inertia-the Central Bank can then disinflate, with the Treasury able to bear the burden of high real interest rates, while inflation is being reduced. This underlines the importance of monetary policy strategies that lower inflation expectations, as these can ease the debt problem and the output costs typically associated with disinflation. In this thesis, for the struggle against high and chronic inflationary process which has been experienced in many years, the inflation targeting is regarded as one of the alternative system by the author. Because, inflation targeting framework is established over the principles of confidence, transparency and accountability. In order to break the inflationary inertia, we need to follow these principles in the implementation of the program by the monetary and fiscal authorities. But, before the adoptation of the inflation targeting, in order to remove fiscal dominance in the economy wide, fiscalVII deficit and debt burden should be reduced dramatically. That is the pre requisite for starting to follow the inflation targeting framework. However, while the program's inflation targets appear feasible, structural reform and steps to lower inflation expectations could also help. By increasing price flexibility and reducing distortions in the markets, structural reform contributes not just to boosting sustainable growth, but also to reducing the costs of disinflation. The outcomes of the econometric model used in this thesis, is also consistent with the progress and structure of the inflation in the Turkish economy, that is experienced in the last 20 years.