Melih Cevdet Anday tiyatrosu, Melih Cevdet Anday'ın oyunlarındaki karakterlerin iletişim sorunları ve 'Mikado'nun Çöpleri'
Melih Cevdet Anday theatre, the communication problems of characters in Anday's plays and 'Sticks of Mikado'
- Tez No: 113500
- Danışmanlar: PROF. BOZKURT KURUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Günümüzde, yaşadığımız değişim süreçlerinin etkisiyle, toplumsal yaşamda bireyin yalnızlaşması kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar, iletişimsizliğin, bireyin yalnızlaşmasını doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu süreçten kurtulmak için sanatçılara büyük görev düşmektedir. Çünkü bu süreçte, toplumu ve bireyi onarması için sanata ve sanatçının varlığına büyük bir gereklilikle ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu çalışmanın konusunu da, kendi yaşam ve ülke gerçekliğinin etkisiyle şekillenmiş, sanatçı kimliğinin ışığında eserler veren, bir oyun yazarımızı 'İLETİŞİM SORUNU' na yaklaşımıyla incelemek ve bu incelemenin sonucunda, bir oyununu ele alarak pratiğe geçirmektir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan yazarımız, MELİH CEVDET ANDAY; oyun da, 'MİKADO'NUN ÇÖPLERİ' oyunu olmuştur. Sonuç olarak; Melih Cevdet Anday, büyük sanatçı kimliğiyle, yaşadığı çağın insanı olarak, bireyi ve toplumu onarıcı eserler yaratmış bir oyun yazandır. Oyunlarında bireyin yalnızlığını gidermek için, çözüm yolu olarak DOĞRU İLETİŞİM kurmayı önermektedir ve bize de bunu seyirciyle buluşturmak görevi düşmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In our world today, with the effect of changes we experience, the loneliness of the individual in social life has become an inevitable fact. When we investigate the causes, lack of communication that emerges has a direct effect on this loneliness. The artists have a very important role in eliminating this as to improve the society and the individual. Because, during this process in order to restore the individual and the society, what is most needed as a great necessity is the existence of art and artists. The subject of this study, shaped with the impact of reality of one's own life and the country, is to analyze a playwright who shines with his artistic identity according to his approach to 'COMMUNICATION PROBLEM', and as a result of this analysis to choose a play to put into performance. In the light of this purpose, the playwright chosen is MELİH CEVDET ANDAY and the play is 'STICKS OF MİKADO'. In brief, Melih Cevdet Anday, with his great artistic identity and as a member of the era we live in, created works that correct the individual and the society. In his plays, he recommends building up ways of COMMUNICATION as a solution to overcome the loneliness of the individual in society and we take up the responsibility to convey this to the audience.